Az ausztrál hadsereg a Sydney-i Egyetemmel közösen olyan technológiát fejlesztett ki, ami lehetővé teszi, hogy a katonaságnál alkalmazott robotkutya kezelője a fegyverét fogja – a gép ugyanis gondolattal irányítható.
Előbb-utóbb valószínűleg éles helyzetben is megjelennek majd a robotkutyák a harcmezőn. Hogy pontosan milyen feladatokat kapnak majd – csak az utánpótlást szállítják, vagy esetleg fegyverrel lövik majd az ellenséget – egyelőre nem tudni, az viszont biztos, hogy a bevetésével kisebb veszélyben lesz annak az embernek az élete, akit helyettesít.
Hogy miképpen lehet elképzelni egy ilyen robot bevetését, azt nemrég az ausztrál hadsereg demonstrálta. A YouTube-ra feltöltött videó alapján úgy tűnik, a kezelő képes lesz a gondolataival, valamint a mesterséges intelligencia segítségével irányítani az eszközt.
A felvétel szerint a katona egy olyan eszközt visel, ami hasonlít a virtuálisvalóság-szemüvegekhez. Az operátor azonban nem egy távirányító, hanem egy agy-számítógép interfész segítségével, az agyi jeleivel ad utasítást a készüléknek.
A Sydney-i Egyetem mérnökei által kifejlesztett rendszer egy HoloLens 2 segítségével teszi lehetővé az irányító számára, hogy a kiterjesztettvalóság-eszköz által megjelenített valamelyik fehér négyzetre fókuszáljon a térben. Amikor ez megtörténik, az agyi jeleket kiolvasva egy Raspberry Pi segítségével felerősíti azt a rendszer, majd parancs formájában továbbítja a robotnak.
Mindez lehetővé teszi, hogy a kezelő a fegyverét fogja, miközben a robotot előre küldi felderíteni – írja az IFLScience.
Damian Robinson, a technológiát bemutató katona szerint amire szükség van, az csupán annyi, hogy az ember képes legyen koncentrálni egyetlen pontra.
A technológia demonstrálásakor a gép csak felderítési munkákat végzett, de nem nehéz elképzelni, hogy egy fegyverrel felszerelve ennél többre is képes lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.