Egészen szokatlan módon oldott meg egy problémát a Microsoft egyik munkatársa: inkább egy illegális programmal aktiválta egy olyan felhasználó Windows 10-es rendszerét, aki becsülettel kifizette azt, csak valamilyen hiba miatt nem működött a termékkulcsa. A Microsoft egyelőre nem kommentálta az esetet.
Ahhoz, hogy a Windows operációs rendszereket teljeskörűen – és legálisan – használni lehessen, szükséges azok aktiválása. Jogtiszta példányoknál ez a kapott termékkulcs beírásával lehetséges, azonban vannak módszerek az illegális „aktiválásra” is – sok program létezik erre, de ezek amellett, hogy illegálisak, a számítógépünk és az adataink biztonságát is veszélyeztethetik. Ezeket a programokat hívják aktivátoroknak, és „crackelik” meg a rendszert, hogy aktiváltnak tűnjenek.
Előfordul azonban, hogy a legális termékkulcs sem működik. Így járt egy dél-afrikai felhasználó is, aki a Twitteren számolt be a nem hétköznapi esetről.
A férfi a gHacks beszámolója szerint a Microsoft támogatásához fordult segítségért, és gyorsan kiderült, hogy az általa vásárolt Windows 10 termékkulccsal nem lehet aktiválni az operációs rendszert. A felhasználó beleegyezett, hogy a Microsoft egyik szakembere bejelentkezzen a gépére a Quick Assist segítségével, hogy megoldja az aktiválási hibát.
Ami ezután történt, arra valószínűleg senki sem számított: a férfi állítása szerint a Microsoft szakembere egy közismert, illegális módszerrel aktiválta a Windowst, egészen konkrétan letöltötte az ehhez szükséges eszközt a felhasználó számítógépére, majd elvégezte a szükséges lépéseket. A Windows 10 így végül „aktiválva” lett.
I can't believe it.
— TCNO/TroubleChute (@TCNOco) March 11, 2023
My official Microsoft Store Windows 10 Pro key wouldn't activate. Support couldn't help me yesterday.
Today it was elevated. Official Microsoft support (not a scam) logged in with Quick Assist and ran a command to activate windows.
BRO IT'S A CRACK
NO CAP pic.twitter.com/0vcRGu9PDE
A szakember nem szolgált magyarázattal arra, hogy miért tette ezt. A felhasználó ezután kapcsolatba lépett az illegális aktivációs megoldást kínáló oldal üzemeltetőjével, akitől azt a választ kapta, hogy nem ő az első, aki így járt.
Természetesen a fentiek semmilyen módon sem legitimálják a különböző illegális Windows-aktiválási módszereket, és az is biztosra vehető, hogy a Microsoft szakembere a cég tudta nélkül orvosolta ezzel a sajátos megoldással a problémát. Jó eséllyel nem csak az állásával játszik, de a redmondi vállalat felelősségre is vonhatja a cselekedetéért.
A Microsoft egyelőre nem szólalt meg az ügyben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel