Tech hvg.hu 2023. március. 20. 22:03

Háromméteres szárnyfesztávolsága volt egy óriás sasfajnak, akár egy kisebb kengurut is meg tudott ragadni

Tekintélyt parancsoló, késő-pleisztocén korszakban élő sas maradványaira bukkantak kutatók, jó eséllyel ez a valaha élt legnagyobb sas a Földön.

Különleges, méretes ragadozómadár, a Dynatoaetus gaffae élt körülbelül 60 000 éve Dél-Ausztráliában – derült ki a Flinders Egyetem kutatói által vezetett, a Journal of Ornithology folyóiratban közzétett tanulmányból.

A madár szárnyfesztávolsága akár háromméteres is lehetett, ezáltal ez a valaha volt legnagyobb sas, ami Ausztráliában élt – de jó eséllyel a világon is.

Mint az Interesting Engineering írja, a ragadozómadár igen erős és nagy – akár 30 centis – karmokkal is rendelkezett, melyekkel egy koalát vagy egy kisebb kengurut is meg tudott ragadni, vagy repülni nem képes madarakat.

Az állat azonosítása azonban nem ment egyszerűen. Bár 1956-ban és 1969-ben már találtak négy, a madárfajhoz köthető csontot a dél-ausztrál Flinders Ranges-hegység Mairs-barlangjában, egy terepgyakorlatra még szükség volt 2021-ben a hiányzó nyomok feltárásához. Ennek során – a sziklák alatt, mélyen – összesen 28 csontot találtak.

A sas néhány csontja.
Journal of Ornithology

Ezekkel már sikerült összerakni a méretes madár történetét. Mint a tanulmányban kifejtették, a Dynatoaetus gaffae a késő-pleisztocén korszak csúcsragadozói közé tartozott a madarak között – ekkor éltek a mamutok is.

A tanulmány szerzői szerint a most felfedezett óriási sas rokonságban állhatott több, hasonlóan nagy sassal is. A kihalását az okozhatta, hogy a kedvenc zsákmányai kihaltak – a kutatók azt remélik, hogy még több fosszíliát találnak ettől a madártól, ami a sasok evolúciójának jobb megismerését segítheti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt fotó illusztráció.)