Tech hvg.hu 2023. március. 18. 16:03

Olcsó agy-számítógép interfészt fejlesztett egy brit kutató, gondolattal vezérelheti a robotokat

A londoni Imperial College kutatója, Ildar Rakhmatulin kevesebb mint 100 ezer forintnyi összegért kínálná az általa kifejlesztett gondolatolvasó gépet.

Ildar Rakhmatulin, a londoni Imperial College kutatója egy Raspberry Pi felhasználásábal egy olyan eszközt fejlesztett, ami lehetővé teszi, hogy azt egy agy-számítógép interfésszé alakítsák át – számolt be róla a Vice.

A PiEEG nevű készülékre már el is kezdett pénz gyűjteni a közösségi finanszírozással foglalkozó CrowdSupply oldalon. A szakember szerint más elektroencefalográfiai (EEG) eszközökhöz hasonlóan a PiEEG is képes lenne arra, hogy mérje az agy elektromos aktivitását. „Ennek segítségével robotokat, művégtagokat lehetne mozgatni csupán gondolattal” – véli Rakhmatulin. Emellett működhetne többek között hazugságvizsgálóként is.

A szakember a Motherboardnak elmondta, azért indította el a projektjét, mert az elmúlt években egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik az agy-számítógép interfészek fejlesztése iránt, ám még mindig nincs olyan olcsó eszköz a piacon, amit bárki megengedhetne magának. A szakember kezdésként 4000 dollárt szeretne összegyűjteni, amiből a cikk írásáig 2800 dollár (kb. 1 millió forint) jött össze.

Az elmúlt években valóban egyre nagyobb volt a mozgolódás az agy-számítógép interfész fejlesztésével kapcsolatban, a készülőben lévő eszközökről itt olvashat bővebben.

Rakhmatulin és munkatársai az arXiv preprint szerveren egy tanulmányt is közzétettek, amelyben azt írják, képesek voltak pislogással irányítani egy játékegeret.

A szakember készüléke nagyjából 250-350 dollárba (56-94 ezer forint) fog kerülni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.