Tech hvg.hu 2023. március. 17. 21:03

Vénába kell befecskendezni a miniatűr robotot, segíthet megelőzni a stroke-ot, szívinfarktust

A dél-koreai Hanjang Egyetem kutatói egy mágnessel irányítható robotot fejlesztettek, amit az érbe kell befecskendezni, és ami segít felszámolni az abban lévő elzáródást.

Ha a betegnek elzáródik az artériája, a sebészeknek egy katéter segítségével kell eljutniuk a műtét során a kritikus pontig, hogy újra biztosítani tudják a vérellátást. A katéter pontos pozícióját azonban csak röntgensugarak segítségével lehet pontosan megmondani, ami nehezíti az eljárást.

A megoldást a szöuli Hanjang Egyetem mérnökeinek fejlesztése jelentheti. A dél-koreai szakemberek miniatűr robotok segítségével tennék egyszerűbbé az ilyen műtéteket, amelyek a vérerekben közlekednének. A kutatóknak nemrég sikerült egy sertés artériájában a megfelelő helyre navigálniuk a robotot: az eszközzel kontrasztanyagot szállítottak oda, majd a gép visszanavigált arra a pontra, honnan aztán ki tudták emelni azt a szervezetből. Az erről szóló publikáció az IEEE Robotics and Automation Letters című tudományos folyóiratban jelent meg.

Az elzáródásos érbetegség – beleértve az agyi stroke-ot, a szívinfarktust, valamint a szív és a végtagok perifériás artériás betegsége – a szív- és érrendszeri megbetegedések miatt bekövetkező halálozás egyik fő oka. A szakemberek úgy vélik, ez a helyzet társadalom idősödésével és az elhízás terjedésével csak romlani fog. Az elzáródott erek és artériák megtisztítása éppen ezért kulcsfontosságú beavatkozást jelent, ám ezek a műtétek a fent leírtak miatt komoly kihívást jelentenek az orvosok számára.

A most publikált új módszert Gunhee Jang és csapata fejlesztette ki. Az általuk kifejlesztett I-RAMAN nevű eszköz egy kívülről mágnessel vezérelhető robotot takar. Első körben kétdimenziós röntgenfelvételeket készítenek az elzáródásról, amit aztán 3D-s térképpé állít össze egy szoftver. Ennek segítségével a robot már önállóan is képes navigálni, a megfelelő területen pedig elvégezni a szükséges beavatkozást.

A robotot egy katéteren keresztül vezetik be a páciens erébe egy, az elzáródáshoz közeli ponton. A megfelelő helyre eljutva aztán képes felszívni a vérrögöt, kitágítani az eret, vagy épp gyógyszert juttatni a célterületre. A feladat elvégzése után a robotot a katéteren keresztül veszik ki a szervezetből.

Kifejlesztették a tablettát, ami leválthatja az inzulininjekciót

A gyomorból jóval lassabban jut el a májba az inzulin, mint az injekcióval, ráadásul kevesebb is. A kutatók ezért egy új megoldással próbálkoztak.

A kutatók egy év alatt nyolc beavatkozást hajtottak végre a sertéseken, amelyek közül az utolsó már sikeresnek bizonyult. Ez mutatja azt, hogy az elképzelés nagyon is megvalósítható.

A kutatók most tovább tesztelnék az I-RAMAN-t, majd létrehoznának egy céget is InterMag néven, hogy kereskedelmi forgalomba hozzák a robotot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.