Páratlan, ezeréves középkori aranykincsre bukkant fémdetektor segítségével egy holland történész: a leletegyüttes négy arany fülbevalóból, két aranylevél csíkból és 39 ezüstpénzből áll – adta hírül a holland nemzeti régiségtár (Rijksmuseum van Oudheden).
A 27 éves Lorenzo Ruijter tízéves kora óta foglalkozik kincsvadászattal. A most bemutatott leletanyagot 2021-ben fedezte fel az észak-hollandiai Hoogwoudban. „Nagyon különleges volt felfedezni valami ennyire értékeset, nem is igazán tudom leírni az érzést” – mondta a történész, hozzátéve, hogy álmában sem gondolta volna, hogy valaha ilyesmire bukkanok.
Ruijter megjegyezte: nagyon nehéz volt két évig titokban tartani a felfedezést.
Az elmúlt hónapokban a nemzeti régiségtár szakértői megtisztították és megvizsgálták a leleteket, és meghatározták azok korát. Kiderült, hogy a legfiatalabb érmét 1250 körül verték, így a kincset valószínűleg akkoriban ásták el. Az ékszerek már abban az időben is két évszázadosak voltak, így tulajdonosuk vélhetőleg nagy becsben tartotta őket.
A múzeum szerint az érett középkorból származó aranyékszerek rendkívüli ritkaságnak számítanak Hollandiában.
Bár továbbra is rejtély, miért ásták el a kincset, a múzeum szakértői szerint vélhetően kapcsolatban áll azzal, hogy a 13. század közepén háború dúlt Nyugat-Frízföld és a Holland régiók között, amelynek középpontja Hoogwoud volt.
Régészeti jelentőségére tekintettel Lorenzo Ruijter kiállításra kölcsönadta a kincset a múzeumnak, de hivatalosan továbbra is az ő tulajdonában marad.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.