Mindössze minden ötszázezredik terhességnél fordul elő olyan probléma, hogy egy magzat „beborítja” fejlődés közben a másikat – ennél is ritkább az az eset, ami egy egyéves kínai kislány esetében történt, hogy az agyában ragadt a meg nem született ikertestvére.
Rendkívül ritka esetről publikáltak a kínai Fudan Egyetem orvosai a Neurology folyóiratban: egy meg nem született magzatot távolítottak el az élő ikertestvére agyából.
Az orvosok az egyéves kislánynál először több, jelzésértékű problémát azonosítottak: például megnőtt a feje, de gond volt a motoros képességeivel is. Egy CT-vizsgálat rávilágított, hogy a kislány agya össze van nyomódva, de egyes agykamrákban a nyomás miatt folyadék is felgyülemlett.
Az orvosok műtéti eljárással távolították el a magzatot a kislány agyából, ennek során kiderült, hogy bár az jellemzően igen fejletlen volt, de a felső végtagjai egész jól kifejlődtek, a végén ujjra hasonlító nyúlványokkal.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/8c101da0-7f23-4ee2-a9b6-9fac14d19eb8.jpg)
Mint az IFL Science írja, az ilyen esetek az ikerterhesség nagyon korai szakaszaiban fordulhatnak elő, amikor a megtermékenyített petesejt által létrehozott osztódó sejtek csoportja – ez a blasztociszta – nem válik szét megfelelően.
Ennek eredményeképp az egyik kezdeti embrió beborítja a másikat. Ugyan a beborított magzat nem tud fejlődni, de életben tud maradni az ikertestvére vérellátása által.
Az esetet meglehetősen röviden ismertették a kínai tudósok, így nem tudni, mi történt az egyéves kislánnyal az operációt követően.
Az ilyen problémák rendkívül ritkák: adatok szerint csak minden ötszázezredik terhességnél fordul elő, és legtöbbször a baba testében marad a magzat, az különösen ritka, hogy az agyban maradjon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.