Tech hvg.hu 2023. március. 06. 18:03

15 percen át repült az eddigi legnagyobb hidrogénmeghajtású utasszállító repülőgép

Az amerikai Universal Hydrogen nevű cég egy 40 üléses Dash-8 típusú repülőgépet alakított át úgy, hogy üzemanyagcellás repülőgépként is képes legyen a magasban szárnyalni.

A globális felmelegedés visszaszorításához elengedhetetlen a légi közlekedés kizöldítése. Ennek egyik igen ígéretes alternatívája lehet a hidrogén, függetlenül attól, hogy az üzemanyagcellás villanymotorról, vagy az azt közvetlenül elégető hajtóművekről van szó.

Előbbi fejlesztésén dolgozik az amerikai Universal Hydrogen nevű cég is, ami most egy új rekorddal rukkolt elő. A vállalat egy 15 perces tesztrepülést hajtott végre sikeresen egy Dash-8 típusú, 40 üléses ingázó repülőgéppel. Az ilyen gépeket általában rövid, belföldi utazáshoz szokták igénybe venni.

A repülőgép bal oldalára a magniX által gyártott villanymotort szerelték fel, míg a jobb szárny alatt a Pratt & Whitney hagyományos légcsavaros hajtóművét. A cég a teszt során ezzel biztosította a repülés biztonságát. A hajtóműveket „zöld” hidrogénnel látta el. Ehhez egy olyan modult építettek, ami akár 100 órán keresztül is képes folyékony állapotban tárolni az egyébként igen illékony hidrogént.

A géppel nagyjából 1 kilométeres magasságban cirkált a pilóta. A gépet vezető Alex Kroll, az amerikai légierő korábbi tesztpilótája szerint bár a két különböző hajtómű miatt nem volt teljesen egyensúlyban a gép, a szakember szerint gyönyörűen repült, az elektromotor pedig jóval csendesebb volt, mint a hagyományos társa.

Universal Hydrogen

Az év elején egyébként a brit ZeroAvia is hasonló sikert ért el. A cég egy Dornier 228 típusú repülőgépbe épített be két üzemanyagcellát, valamint néhány lítium-ion akkumulátort, hogy az biztosítsa a repüléshez szükséges energiát. A repülés 10 percen át tartott, de az a gép csak 19 üléses volt.

Eközben az Airbus nemrég bejelentette, megkezdi a hidrogén meghajtású, üzemanyagcellás hajtómű fejlesztését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.