Könnyebb lehet a mentális betegségek kezelése, mint azt eddig gondoltuk: akár a mozgás is enyhítheti a tüneteket a Dél-ausztráliai Egyetem munkatársai szerint, ráadásul nincs is szükség komoly, megerőltető edzésekre hozzá.
A mozgás pozitív élettani hatásai gyakran igazolódnak: csak az elmúlt időszakban kiderült, hogy néhány intenzív, mindennapos tevékenység is csökkentheti a korai halálozás kockázatát, de a csontritkulástól szenvedő betegek számára is előnyös lehet a mozgás.
A Dél-ausztráliai Egyetem (UniSA) kutatói most egy újabb, egészen meglepő felfedezést tettek a mozgás kapcsán: kiderült ugyanis, hogy ez a depresszió és más gyakori, mentális egészséggel összefüggő problémák ellen is hatásos, sőt az elsődleges „kezelési” módszerük is lehetne.
Egészen pontosan, a British Journal of Sports Medicine folyóiratban publikált megállapításaik szerint a mozgás segíthet például a depresszió, a szorongás és a pszichés distressz enyhe vagy közepesen súlyos tüneteinek enyhítésében. A kutatók szerint akár másfélszer is hatékonyabb lehet ez a módszer, mint a legjobb gyógyszerek vagy a pszichológiai tanácsadás.
Mint a Science Alert összegzéséből kiderül, a 12 hetes vagy annál rövidebb edzési időszakok segítették legjobban, hogy csökkenjenek a mentális problémák tünetei. Ben Singh, a tanulmány vezető szerzője is ezt hangsúlyozta: nincs szükség sok mozgásra a pozitív változások eléréséhez.
A rendszeres sport növeli a mellrákos páciensek túlélési esélyeit
A hatás független attól, előtte mennyit sportoltak.
A mentális egészséggel összefüggő rendellenességeket az egész világon az egészségügyi problémák vezető kiváltó okaiként tartják számon, és már korábbi tanulmányok is rávilágítottak arra, hogy a fizikai aktivitások is éppúgy hatásosak lehetnek a kezelésben, mint a pszichoterápia vagy épp a gyógyszeres megoldások.
Az UniSA munkatársai, hogy átfogó képet kapjanak, minden, 2022 előtt publikált, elérhető tanulmányt áttekintettek a témában: ezekben összesen 128 119 résztvevő volt.
Az eredmények egybehangzóan azt mutatták, hogy a testmozgás másfélszer hatékonyabban csökkentette a depresszió, a szorongás és a pszichés distressz tüneteit, mint a hagyományos módszerek – ráadásul minden mozgásforma egyaránt hatékonynak bizonyult, de van, ami kimondottan egy területen segített.
Váratlan figyelmeztetést kaptak a csontritkulásos betegek: mozogjanak sokat
A csontok egészségének megőrzésére, a töréssel fenyegető elesés kockázatának csökkentésére és a testtartás javítására nem a kímélő életmód a legjobb recept, hanem a minél több mozgás. Ezt üzenték brit orvosok az előrehaladott osteoporosisos betegeknek.
Például a jóga és a hasonló gyakorlatok voltak a leghatékonyabbak a szorongás csökkentésében, míg az erőnléti edzés a depresszió ellen volt hatásos. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy mindez nem jelenti azt, hogy a hagyományos, gyógyszeres és terápiás módszerekre már nincs is szükség – sőt, ezek igenis fontos módjai a kezeléseknek –, mindössze arra mutat rá, hogy ez is egy olyan kezelési mód, melyre érdemes lehet figyelmet szentelni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.