A Sussexi Egyetem kutatói megalkottak egy olyan érzékelőt, mely teljes egészében környezetbarát anyagokból épül fel, és az egészségügy mellett a futóknál is jó szolgálatot tehet.
Egészen különleges megoldással álltak elő a Sussexi Egyetem kutatói: kifejlesztettek egy olyan technológiát, mely úgy tudja nyomon követni az egészségi állapotunkat, hogy az közben konkrétan ehető anyagokból épül fel, és még pontosabbak is, mint az eddigi megoldások.
A kutatócsapat egészen pontosan olyan egészségügyi érzékelőket hozott létre, melyek képesek például a pulzus és a testhőmérséklet monitorozásra, miközben olyan természetes anyagokból vannak, mint a víz, a kősó, a hínár és a grafén. Az ezekből készült érzékelők a betegek és a futók számára egyaránt hasznosak lehetnek.
Mint az az ACS Sustainable Chemistry & Engineering folyóiratban publikált tanulmányból kiderül, a biológiai úton teljes mértékben lebomló érzékelők lényegesen környezetkímélőbbek a műanyag- és gumialapú társaiknál.
Az Interesting Engineering összefoglalója szerint a kutatók arra is rájöttek, hogy ezek a környezetbarát, hínár-alapú érzékelők sokkal nagyobb érzékenységgel rendelkeznek, mint azok, amiket például a jelenlegi hordozható eszközök is használnak.
Bár a hínár elsősorban szigetelő, de a Sussexi Egyetem munkatársai a hínárkeverékhez adott nagymennyiségű grafén segítségével el tudták érni, hogy egy elektromosan vezető réteg jöjjön létre. Ez a vékony réteg gyorsan vizet szív fel, ha sófürdőbe merítik – az eredmény pedig egy hajlékony, szivacsos szerkezetű, az elektromosság vezetésére képes hidrogél anyag.
A felfedezés – amellett, hogy természetes összetételük okán hasznosak lehetnek az ehető elektronikai eszközök területén – a bőrre egyfajta ideiglenes tetoválásként felhelyezve a jövőben kiválthat több, hagyományos, invazív kórházi eszközt, miközben folyamatosan adatokkal szolgálhat a beteg állapotáról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.