Tech hvg.hu 2023. február. 28. 07:02

Így babrálnak ki a mesterséges intelligenciával amerikai kutatók

Jó hírt kaptak azok a művészek, akik jogosan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia segítségével lemásolják őket, ellopja képességeiket. Egy új szoftver ugyanis megtéveszti a gépi algoritmusokat.

Sokan féltik manapság az egzisztenciájukat a mesterséges intelligenciától, és ezzel a művészek is így vannak. És van is mitől tartaniuk. Az olyan kereskedelmi szöveg-képpé alakító eszközök, amelyek automatikusan készítenek képeket szöveges leírásból, mint például a DALL-E, a Stable Diffusion vagy a Midjourney, heves szerzői jogi viták kereszttüzében állnak. (Ezek látványos alkotási képességeiről, illetve a művészek aggodalmáról ide kattintva olvashatja elemzésünket.)

Egyes művészek megdöbbenve tapasztalták, mennyire könnyű bárkinek új, egy adott művész stílusát utánzó digitális műalkotást létrehozni. Sokan éveket töltöttek azzal, hogy tökéletesítsék mesterségüket, most pedig azt látják, hogy mások másodpercek alatt készítenek képeket ezekkel az eszközökkel az ő stílusukban. Ráadásul a szöveg-kép modelleket fejlesztő cégek gyakran külön engedély nélkül szedik le az internetről az ilyen rendszerek betanítására használt adatokat.

Erre a problémára figyeltek fel a Chicagói Egyetem informatikusai (a SAND Lab munkatársai), és kifejlesztettek egy olyan szoftvert, amelyik frappáns módon megy elébe e szerzői jogi problémáknak. A Glaze (máz) elnevezésű szoftver tulajdonképpen elrejti a műalkotást a mesterséges intelligencia szeme elől. Teszi mindezt úgy, hogy lehetővé teszi a művészek számára, hogy egy „stílusköpenyt” alkalmazzanak az alkotásukra, mielőtt megosztanák azt az interneten. Ezek a köpenyek az emberi szem számára észrevehetetlen zavarokat alkalmaznak a képeken, viszont félrevezetik a gépi algoritmusokat, amelyek egy adott művészt utánoznának.

SAND Lab

A szakemberek mindezt a következőképpen magyarázzák. „Tegyük fel, hogy a Stable Diffusion mesterséges intelligencia megtanulhat Karla Ortiz illusztrátor stílusában képeket készíteni, miután csak néhány darabot lát Karla eredeti műalkotásából (Karla online portfóliójából). Ha azonban Karla az eszközünk segítségével eltakarja alkotásait, apró változtatásokkal, mielőtt közzéteszi azokat online portfóliójában, akkor a Stable Diffusion nem tudja elsajátítani Karla művészi stílusát. Ehelyett más stílusként értelmezi művészetét (például Vincent van Gogh stílusaként). Valaki, aki arra kéri a Stable Diffusiont, hogy „Karla Ortiz stílusú műalkotást" készítsen, ehelyett Van Gogh (vagy valamilyen hibrid) stílusú képeket kap. Ez megvédi Karla stílusát attól, hogy az ő beleegyezése nélkül reprodukálják”.

E köpeny tehát valójában egy stílusátviteli algoritmus, amelyik egy másik kép hasonlóságát alkalmazza a programból kinyert jellemzőkre. A Glaze alapvetően a kép eredeti megjelenését más stílussal keveri újra, így a képre kiképzett MI-modell nem képes hatékonyan megragadni a kép lényegét.

A Glaze ugyan még nem tölthető le, de a készítők azt tervezik, hogy a következő hetekben ingyenesen elérhetővé teszik Windowsra és macOS-re.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.