A természetet utánozzák le az amerikai Carnegie Mellon Egyetem mérnökei, hogy javítani tudjanak az ültetések hatékonyságán.
A laikusok többsége nem is sejti, mennyire kétesélyes a magvetés sikere, amely a magok termékenységétől, az időjárástól és a környéken kószáló állatok éhségétől is függ. A sikeres vetés arányán javíthat amerikai mérnökök fejlesztése: egy olyan biorobot, amely képes a földfelszín alá juttatni a magot.
A Nature hasábjain bemutatott szerkezet egy apró, spirál alakú készülék, végén az elvetni kívánt növény magjával. A kis biorobotokat levegőből, például egy drónról kell szétszórni a kiszemelt terület felett, majd miután elérik a talajt, a nedvesség hatására elkezdik beásni magukat a földbe.
Lining Yao, az amerikai Carnegie Mellon Egyetem tudósa a Twitteren azt írta, a biológiailag lebomló – fából készülő – vetőmaghordozó javíthatja a légi vetés hatékonyságát az olyan régiókban is, ahol nagy környezeti stressznek vannak kitéve a magok.
A fejlesztést a gémorr nevű növény magjairól mintázták, amelyek hasonló konstrukcióban igyekeznek átvészelni a talajba jutást.
A biorobotból többfélét is készítettek, így különféle magokkal is lehet azt használni. A kísérletek során 80 százalékos vetési sikerarányt értek el.
The seed carriers have an 80% drilling success rate on flat land after two triggering cycles, due to the beneficial resting angle (25°–30°) of its tail anchoring. pic.twitter.com/4HJ45N7RQQ
— Lining Yao (@lining_yao) February 15, 2023
A szakemberek szerint a szerkezet a jövőben nagy segítség lehet mind a mezőgazdasági termelés, mind pedig az erdőtelepítés fokozásánál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.