Az eddigi mesterséges fák hiányosságait kijavítva alkothatták meg az eddigi legstrapabíróbb műfát a Rice Egyetem munkatársai, mely még a szén-dioxid megkötésére is képes.
Napjaink egyik legkomolyabb környezeti problémája a fakitermelés, mely olykor olyan területeken is érezteti a hatását, melyet nem is gondolnánk – például a járványok kialakulásával is összefüggésbe hozható tudósok szerint.
Szokás a fára megújuló energiaforrásként is tekinteni, ám egyfelől az újratermelése évekbe telik, másrészt a kitermelés mértéke is egyre komolyabb méreteket ölt, károsítva a természetet is.
Lehet, hogy épp a texasi Rice Egyetem tudósainak felfedezése hoz majd áttörést a területen: kifejlesztettek ugyanis egy olyan különleges fát, mely sokkal erősebb, mint a természetben előforduló, igazi fa. És ha ez még nem lenne elég, képes a szén-dioxidot is megkötni, ezzel segítve a kibocsátások csökkentését.
A Cell Reports Physical Science folyóiratban közölt eredmények szerint a kutatók a fa színt adó részeit eltávolították, így megalkotva egy hierarchikus, porózus struktúrát. Ezt követően beáztatták egy olyan mikrorészecskéket tartalmazó oldatba, ami képes a káros anyagok elnyelésére (fémszerves váz /MOF).
Jön az építőanyag, ami több szén-dioxidot nyel el a gyártása során, mint amennyi keletkezik
A Masterbloc betontömbjei előállításához cement helyett szén-dioxidot használ kötőanyagként. Az eljárással nagymértékben csökkenthető az építőanyagok környezeti terhelése.
A kutatók az előállítás során egy olyan eljárást választottak, melynek köszönhetően a mesterséges fa szerkezete nagyban hasonlít a természetes fáéra, miközben a szén-dioxidot is megköti – írja az Interesting Engineering.
Sőt: minél több szén-dioxidot nyel el ez a faanyag, annál erősebb lesz.
A kutatók hangsúlyozták: reményeik szerint ez az új, mesterséges fa meglévő technológiákkal is előállítható lesz, és számos területen hasznosítható lesz az építkezésektől a bútorgyártáson át a hagyományos anyagok környezetbarát alternatíváiig.
(A kiemelt fotón: balra az igazi, és jobbra a kutatók által megalkotott mesterséges fa.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.