609 méter mélyen, az Icefin nevű robottal vizsgálták a Thwaites-gleccser állapotát kutatók, és amit láttak, az továbbra sem megnyugtató. Jelenlegi számítások szerint a gleccser elolvadása 45,72 centiméterrel emelné meg a tengerszintet.
Újabb rossz hírek derültek ki a Thwaites-gleccserről, melyet gyakran szoktak végítélet napi gleccserként is emlegetni. 2021-ben egy brit–amerikai kutatási program szakemberei már drámai változására figyelmeztettek az antarktiszi gleccserrel kapcsolatosan, mondván annak egyik része már tíz éven belül szilánkokra törhet az alá kerülő meleg víz miatt.
Most kiderült: még gyorsabban olvad a gleccser, mint azt eddig gondolták, mivel az repedezik, szétesik és egyre gyengébb. Öröm az ürömben azonban, hogy a kutatók által szerzett adatok segíthetnek abban, hogy finomítsák a változásokat előrejelző modelleket – például azt, hogy a Thwaites-gleccser összeomlása esetén mennyit emelkedne a tengerszint.
A BGR beszámolója szerint a mostani adatokat egy Icefin nevű, csőre hasonlító robottal nyerték, melyet egy 609,6 méter mély lyukba engedtek le, oda, ahol a Thwaites-gleccser legkritikusabb pontja található. Ez az, ahol találkozik az Amundsen-tengerrel.
Tudósok figyelmeztetnek: az évszázad végére a gleccserek kétharmada eltűnhet, és ez baj
Egy friss tanulmány felvázolta a legjobb és a legrosszabb forgatókönyveket is a Föld melegedése okozta gleccserolvadásra.
Az eredményeket két, a Nature folyóiratban megjelent tanulmányban publikálták (első, második), és kiderült: a gyorsabb olvadást több tényező is befolyásolja. Például, hogy a gleccser visszahúzódott az óceánfenékre, és vékonyodni kezdett. Ezért is olvad belülről kifelé a végítélet napi gleccser oly gyorsan. Sőt, az egyes gleccserszakadékok a meleg óceáni áramlatokat is beengedik, így gyorsítva az egyes részek olvadását.
Van ugyanakkor egy jó hír is: a gleccser vékony alapzata lassabban olvad, mint azt a pesszimista modellek előre becsülték. Egy szakember szerint az olvadás mértéke mellett az is ugyanolyan fontos, hogy ez hol történik pontosan – az olvadás üteme azonban továbbra is aggasztó, és ha a végítélet napi gleccser elolvadna, az szerte a világban súlyos problémákat okozna a tengerszint emelkedése miatt.
Az Icefin robot segítségével a kutatók a későbbiekben is vizsgálhatják a gleccsert, olyan helyeken, ahol más eszközökkel az nem lenne lehetséges.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.