Az ASML nevű vállalat termékeit olyan nagy nevek gyártják, mint az Intel vagy a TSMC – most egy volt kínai munkatárs nem tisztázott információkat lophatott a cégtől, mely egyébként már nem exportálhatja bizonyos termékeit Kínának.
Technológiai titkokat lopott az ASML nevű holland félvezetőipari beszállítótól egy volt alkalmazott Kínában egy adatvédelmi incidens során – állítja a cég a 2022-es éves jelentésében, hozzátéve, hogy erre egy belső vizsgálat nyomán bukkantak rá.
Az ASML rendkívül fontos szereplő a technológiai ellátási láncban, a chipgyártásban fontos litográfiai berendezések piacának több mint 90 százalékát uralja globálisan – írja a Bloomberg.
A vállalat ráadásul az extrém ultraibolya hullámhosszú (EUV) litográfiai gépek kizárólagos beszállítója a világon – ezekkel gyártja a félvezetőit az Intel és a TSMC is.
Fontos technológiákat birtokol tehát a cég, melyek illetéktelen kezekben veszélyesek lehetnek – az ASML szerint azonban az ellopott adatok nem jelentenek veszélyt a folyamatban lévő üzleti tevékenységükre. A szükséges lépéseket a hatóságok felé megtették, és további lépéseket is terveznek – fűzi hozzá a The Verge.
Bővebb információkat az esettel kapcsolatosan nem osztottak meg, ám nem ez volt az első hasonló incidens: 2021-ben arról tájékoztattak, hogy állításuk szerint a kínai DongFang JingYuan Electron ellopta egy szellemi tulajdonukat.
Brutális csapást mér a kínai chipgyártásra az Egyesült Államok
A kínai félvezetőiparra vonatkozó új amerikai exportellenőrzések rövid távon meghiúsítják Hszi Csin-ping kínai elnök azon törekvéseit, hogy Kína felzárkózzon a globális versenytársakhoz képest. A politikai vezetés megszilárdulása agresszívebb kínai megtorláshoz is vezethet - írja a Stratfor geopolitikai elemzőcég.
Az eset azért is lehet érdekes, mert az Amerikai Egyesült Államok, Japán és Hollandia kormányai nemrég kötöttek egy megállapodást, mely korlátozza a chipgyártó gépek kínai exportját, amerikai nyomásra – így az ASML sem szállíthat EUV berendezéseket Kínába, noha ez volt a harmadik legnagyobb piaca.
Peter Wennink, az ASML vezérigazgatója szerint ez azért kifogásolható, mert ezáltal Kína technológiai szuverenitásra törekedhet, és 15 éven belül – kényszerből – ők is meg tudják majd csinálni ezeket a technológiákat, így az európai beszállítóikra már nem is lesz szükség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.