Különböző felületeken és módszerekkel terjednek a csalások az interneten, melyek látszólag a rászorulóknak szeretnének segíteni, ám valójában a pénz nem jut el a segélyszervezetekig.
Szörnyű katasztrófa érte múlt hétfőn Törökország és Szíria egyes részeit, egy a Richter-skála szerint 7,4-es erősségű földrengésben komplett városok váltak romokká, az áldozatok száma a két országban már meghaladta a 37 ezret.
Az áldozatok, sebesültek és mentésben segédkezők támogatására számos kezdeményezés és adománygyűjtés is indult. Ez utóbbival csalók is visszaélnek, figyelmeztetnek biztonsági szakértők a BBC beszámolója szerint.
Ezek az átverések azt állítják, pénzt gyűjtenek a katasztrófa túlélőinek, akik víz és fűtés nélkül maradtak. Valójában azonban ezek a pénzek sosem jutnak el a rászorulókhoz, mivel nem a jótékonysági szervezeteknél, hanem a csalók kripto-pénztárcáiban vagy PayPal-számláin landolnak.
A BBC fel is fedezett néhány ilyen csalást, például a TikTok Live pénzkereseti lehetőségével is visszaélnek sokan: felvételeket posztolnak a katasztrófáról vagy a mentésről, és adományokat kérnek.
Törökország ma még nehezebb helyzetben lenne ezek nélkül az appok nélkül
Túlélők keresése hangok és Twitter-bejegyzések alapján, biztonságos helyek és élelmiszerosztó pontok térképen, átmeneti szállás azoknak, akik otthona lakhatatlanná vált - csak néhány példa azon digitális felületek funkciói közül, melyeket az elmúlt napokban hívtak életre, hogy segítsenek a törökországi földrengésben érintetteknek, vagy a mentőalakulatoknak.
Volt olyan, három órán keresztül működő felhasználói fiók, mely egy rossz minőségű felvételt mutatott a pusztításról, a háttérben robbanás hangeffektjeivel. A videó felirata kissé fura angolsággal kért adományt Törökországnak, azonban árulkodó, hogy a felvételen egy férfi a háttérben nevetett, és kínaiul beszélt.
Egy másik csaló egy robbanás elől menekülő gyermeket mutatott, és szintén adományt kért, ám a brit közmédium lerántotta a leplet az átverésről, ugyanis a fotó 2018-as, és egy egészen más környezetben használták annak idején.
A TikTok szóvivője a BBC-vel közölte, igyekeznek fellépni az ilyen átverésekkel szemben.
Nem a TikTok azonban az egyetlen platform, ahol terjednek átverések a földrengéssel kapcsolatosan: a Twitteren is sorra jelennek meg ilyen tartalmak, hasonló logika mentén, csak kriptovaluta-pénztárcákra mutató hivatkozások kíséretében, de jellemzőek a PayPal-linkek is. Magán a PayPal felületén is számos adománygyűjtés indult az elmúlt napokban, sok ezek közül azonban hamis, és azt is fontos figyelembe venni, hogy a PayPal 2016 óta nem elérhető Törökországban.
Összességében kijelenthető, hogy érdemes a megbízható, ismert segélyszervezeteken keresztül adományozni, és azoknak sem a közösségi médiában terjedő, kétes hivatkozásokon keresztül, hanem a hivatalos weboldalukon, ellenőrizve a webcím helyességét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.