A potenciálisan veszélyesként számon tartott égitest, a 2005 YY128 a várakozások szerint biztonságosan elhalad majd a bolygónk mellett.
Igen nagy aszteroida közelíti meg a Földet – az 199145, vagy 2005 YY128 névre keresztelt, körülbelül 1 kilométer széles objektum biztonságosan elhalad majd a Föld mellett, magyar idő szerint február 16-án, hajnali 1 óra 46 perc magasságában.
Az aszteroida nevében (2005 YY128) az évszám a felfedezés idejére utal, az arizonai Kitt Peak Obszervatórium munkatársai bukkantak rá 2005. december 30-án, így egy már jól ismert égitestről van szó, lévén hosszú évek óta követik a mozgását.
Becsapódástól sem kell tartani: a csillagászok szerint a Föld déli pólusa mellett fog elhaladni az aszteroida, tizenkétszer nagyobb távolságra, mint a Hold. A megfigyelésére hazánkból nem lesz mód.
Mi történhet és mi nem, ha egy valóban veszélyes aszteroida keresztezi a Föld pályáját?
Már nem sc-ifi, de még nem is valóság a Földet fenyegető kisbolygók elhárítása. Ezt jelzi több 2022-es csillagászati hír, köztük egy becsapódás magyar előrejelzése.
A 2005 YY128 az EarthSky beszámolója szerint az Apollo-típusú aszteroidák közé sorolható, és viszonylag gyorsan, másodpercenként 24,65 kilométeres sebességgel halad az űrben, így könnyen meg tudják figyelni az amatőr csillagászok is.
Az égitestet potenciálisan veszélyesként tartják számon a pályája, és az 580 méter és 1,3 kilométer közé tehető mérete miatt, de a csütörtök hajnali elhaladása nem jelent veszélyt a bolygónkra.
Hétfő hajnalban egy 1 méteres, Sar2667 néven emlegetett égitest robbant fel a La Manche csatorna felett, látványos tűzgolyóként megsemmisülve a légkörben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.