A Rolls-Royce megmutatta, hogyan nézne ki az az atomreaktor, ami a jövőbeni űrhajók hajtóműveként szolgálna. A cél, hogy a jelenlegi 6–7 hónap helyett hetek alatt lehessen megtenni a Föld–Mars-távolságot.
A jövőbeni űrutazások kapcsán számos kérdést kell még megválaszolni. Ezek közül az egyik, hogy mennyi idő alatt lesznek képesek az emberek az óriási távolságokat megtenni, például az utat a Marsra. A választ a Rolls-Royce adhatja meg.
A cég egy új, hordozható miniatűr reaktort mutatott be, amit az űrutazásokra lehetne használni – számolt be róla az Interesting Engineering. Természetesen a szerkezet még nincs készen, csupán egy képet mutatott arról a vállalat, hogy hogyan nézne ki a jövőbeli energiaforrás. A cég egyébként az Egyesült Királyság űrügynökségével szerződött le még 2021-ben, hogy dolgozza ki a maghasadásra épülő rendszert.
A Rolls-Royce Micro-Reactor is designed to use an inherently safe and extremely robust fuel form. Each uranium particle is encapsulated in multiple protective layers that act as a containment system, allowing it to withstand extreme conditions.https://t.co/OOc9kBGXDx pic.twitter.com/wkXmZgzhrs
— Rolls-Royce (@RollsRoyce) January 27, 2023
A reaktorban minden uránrészecskét több védőréteg boríthat, hogy megóvják azt a szélsőséges körülményektől. A tervek szerint a rendszer a hajtóműnek adna energiát, így az adott űrhajó nemcsak gyorsabban tudna közlekedni, de az üzemanyag-ellátással sem lenne olyan probléma, mintha egy hagyományos üzemanyaggal tankolt rakétáról lenne szó.
Hogy valóban a nukleáris meghajtás lesz-e az űrutazás jövője, azt egyelőre nem tudni. Ami biztos: a különböző szervezetek jelenleg is azon dolgoznak, hogy a most alkalmazott technológiát nyugdíjazzák.
A NASA nemrég azt közölte, sikerült megépíteni a „lehetetlen hajtóművet”, amit már le is teszteltek – és a jelek szerint jól működik. Ez egy forgó detonációs rakétamotort jelent, ami ugyan hagyományos üzemanyaggal működik, ám jóval hatékonyabban, mint a jelenlegi konstrukciók.
Az évtized második felében ugyanakkor a NASA is egy nukleáris hajtóművet tesztelne le, emellett pedig nemrég pénzt adott egy olyan elképzelésre, ami azt ígéri: a jelenleg 6–7 hónapon át tartó Föld–Mars-utat 45 napra rövidítheti le.
De mások is szeretnének eredményre jutni. Az Ad Astra nevű amerikai vállalat 2021-ben egy 88 órás rekordhosszúságú, nagy teljesítményű Vasimr VX-200SS plazmarakétát tesztelt – sikeresen.
A cég azt állítja, ha elkészül a konstrukciója, 197 950 km/h sebességgel viheti az embereket a Marsra. Ennek köszönhetően az űrhajósok is jóval kevesebb ideig lennének kitéve a kozmikus sugárzásnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(A kiemelt kép forrása: Twitter / Rolls-Royce)