Mind a négy tesztje jól sikerült annak a fegyverprototípusnak, melyből hamarosan hiperszonikus rakéta készülhet az amerikai hadsereg számára.
Az amerikai védelmi minisztérium fejlesztési részlege, a Darpa partnereivel nemrég sikeresen elvégezte az amerikai hadseregnek szánt hiperszonikus fegyver prototípusának utolsó tesztjét. A cél az volt, hogy kellő mennyiségű adatot szerezzenek az USA leendő új cirkálórakétáinak működéséről.
Az IFLScience beszámolója szerint a meghajtáshoz a légkör oxigénjét is felhasználó HAWC-rakétát (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) egy B-52-es bombázóról indították el. Ennek első fokozata segítette a fegyvert, hogy elérje a kívánt magasságot, ahol aztán végül a HAWC is elstartolt. A hiperszonikus fegyver ezután önerejéből egészen 18 300 méteres maximális magasságig emelkedett mintegy 555 km megtétele alatt, hogy aztán végül a tengerbe, vagy egy másik kijelölt célpontra zuhanjon.
Ez volt a Darpa negyedik ilyen tesztje, egyúttal a projekt utolsó ilyen mérföldköve. John Clark, a Lockheed Martin Skunk Works vezetője szerint a tervezés során az elsődleges szempontot a megfizethetőség és a megbízhatóság jelentette. A tesztről ennél részletesebben nem számolt be sem a Darpa, sem a fejlesztésben résztvevő cégek, ám a sorok között olvasva úgy tűnik, mindenki elégedett volt az eredménnyel.
Önvezető harci helikoptert fejlesztett az Egyesült Államok, sikerrel vette az első tesztet
A hétvégén 30 percet töltött a levegőben az amerikai légierő egyik módosított Black Hawk helikoptere, és minden különösebb probléma nélkül repülte végig az útját. Mindezt pilóta nélkül tette.
A HAWC – ahogy a neve is mutatja – egy koncepció volt. A fejlesztés és a tesztelés során szerzett adatokat azonban egy másik programban, a More Opportunities with HAWC-vel (MOHAWC) használják fel, amely során már a katonaság számára építik meg a hiperszonikus tesztfegyvereket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.