Érdekes megállapításokat tettek a szlovák Kassai Állatorvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetem munkatársai és brit szakemberek rengeteg macskás videó megtekintésével. Kiderült, ha kölcsönös a viselkedése két macskának, akkor csak játszanak egymással, még ha úgy tűnik is, hogy verekednek.
Az internetes videómegosztók legnépszerűbb tartalmai közé tartoznak a macskás – és egyéb állatos – videók. Ez nem lehet véletlen: korábban kiderült, hogy ez akár a stressz legyőzésében is segíthet.
Mindezt néhány állatorvos és kutató most tudományos szintre emelte: egy, Noema Gajdoš-Kmecová, a szlovák Kassai Állatorvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetem kutató állatorvosa által vezetett tanulmány arra kereste a választ több mint száz online macskás videó megtekintésével, hogy a macskák éppen játszanak vagy veszekednek. Ezt a témát ugyanis eddig csak kevesen feszegették.
A kutatócsapat – melyben brit, a macskák viselkedésével foglalkozó szakemberek is dolgoztak – összesen 165 videót gyűjtött össze, melyekből a nem használhatóak kiszűrése után végül 105 maradt 210 macskáról.
Mint az a Scientific Reports folyóiratban publikált tanulmányból kiolvasható, a macskák közötti interakció megállapítása nem könnyű. A kutatók a macskák viselkedését három kategóriára osztották: játék, verekedés, a harmadik pedig a köztes viselkedés az előbbi kettő között.
A vizsgálat eredményei arra mutatnak rá, hogy amikor például a macskák rendkívül hangosak, akkor nyíltan ellenségesek lehetnek egymással. Főleg fiatalabb macskáknál megfigyelhető, hogy hosszú ideig birkóznak egymással hangok vagy sérülés nélkül – ez szinte biztosan játékos viselkedés.
A köztes interakciók birkózást és hangok kiadását is magukban foglalhatják – ezek hosszan tartó időszakok is lehetnek, melyek között lehet hassal felfelé fekvés, egymás becserkészése, vagy egymáshoz közeledés, a másik tisztogatása. Minél kölcsönösebbek ezen viselkedések, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy tényleg csak kölcsönös játékról lehet szó – írja a Gizmodo.
Kiderülhetett, mikor és hogyan háziasíthatta a macskákat az ember
Egy kutatás szerint a mezőgazdálkodás megjelenésével szegődhettek az ember mellé a macskák, melyek háziasítása azonban nem lett teljes: az állatok továbbra is képesek lennének túlélni a vadonban.
Azt ugyanakkor Gajdoš-Kmecová hozzátette, hogy a macskák viselkedése egymással nem egy fix dolog – egy veszekedés sem jelentheti feltétlenül azt, hogy például megromlott a kapcsolatuk. A kutató szerint az interakciók jellege a fontos. Amennyiben az állatok egymáshoz dörgölőznek, egymáshoz közel alszanak, és égnek álló fülekkel köszöntik egymást, a néha fellépő veszekedések miatt nem kell aggódni.
A kutatók a jövőben további vizsgálatokat terveznek, elsősorban a köztes viselkedések megértésére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.