Pozitív eredményeket mutatott a Mainzi Egyetem kutatóinak vizsgálata, mely a 16:8-as böjtölésre fókuszált. A résztvevők több egészségügyi mutatója is javult, sőt annak IGF-1 hormonnak szintje is csökkent, amely a daganat növekedésében játszik kulcsszerepet.
Számos módszert hallunk nap mint nap, hogy miként lehet javítani az életminőségünkön, egészségünkön – az internet térnyerésével ilyen praktikák ezrei terjednek, és ezek közül egyik-másik minimum megkérdőjelezhető hatékonyságú, főleg a különböző böjtökkel, fogyókúrákkal kapcsolatban. Érdemes tehát körültekintőnek lenni ilyen téren.
Vannak ugyanakkor olyanok is, amelyek pozitív hatását tényleges tudományos vizsgálatok igazolják. Ilyen például a 16:8-as, avagy időszakos böjt is, melynek lényege, hogy a nap 8 órájában bármennyit lehet enni, a fennmaradó 16-ban semmit. A tanulmány, melynek eredményei a Nutrients folyóiratban jelentek meg, azt mutatja, hogy azok, akik három hónapon keresztül heti öt napon át ezt a böjtöt tartották, azoknál a jó egészségügyi állapotot jelző markerek (jelölők) közül több is nőtt, míg az egyik, tumorok fejlődéséért is felelős marker csökkent.
A Mainzi Egyetem kutatóinak vizsgálatán 30 ember vett részt, és a 16:8-as böjt időszaka alatt kérdőíveket töltöttek ki, értékelték a fáradékonyságukat, és biomarker-vizsgálatok céljából vért is vettek tőlük – ezeket két, majd négy hét után, valamint a vizsgálat lezárultával végezték el.
Az életmódjukon más módon nem változtathattak a résztvevők, csak az étkezési rendjükön.
Az eredmények egészen pozitív képet mutatnak: a kérdőívek nyomán egy átlagos résztvevő életminősége valamennyi mutató tekintetében közel 20 százalékkal javult. Ide tartozik a fizikai és a mentális egészség is. Az észlelhető javulás egyeseknél már két hét után bekövetkezett, míg másoknál akár négy hét is szükséges volt hozzá.
A mentális fáradtság viszonylatában már körülbelül 40 százalékos csökkenésről számoltak be a résztvevők három hónap elteltével – noha két hét után még nem volt számottevő változás megfigyelhető.
Ami azonban ennél is érdekesebb, hogy az IGF-1 hormon is jelentősen csökkent a szervezetben, ami azért is fontos, mert ez kulcsszerepet játszik a daganatok növekedésében.
A daganat ellen fordították a tudósok a tumorsejteket, és a kísérlet sikeres volt
A kutatók egyelőre egereken tesztelték azt az újfajta vakcinát, ami segíthet leküzdeni a legagresszívebb agytumort, a glioblastomát.
Mint az az IFL Science összegzésében áll, az eredmények szerint ez a böjt ebben a formában biztonságos, és akár a jó egészséghez is hozzájárulhat – ám érdemes hozzátenni, hogy a komolyabb következtetések levonásához ez a 30 fős minta kicsi volt, és a kérdőíves módszer is torzíthat. Ugyanakkor, mivel a résztvevők vérében mérhető volt a különbség, annyi biztos, hogy legalább rájuk jó hatást gyakorolt.
A kutatók szerint ez a típusú böjt akár még a rákos betegeknek is jót tehet, de hogy ezt biztosan lehessen állítani, még szükség van további vizsgálatokra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.