Modern emberi DNS felhasználásával vizsgálták kutatók, hogy mikor vállaltak gyereket a nők és a férfiak az elmúlt 250 ezer évben. Kiderült, a férfiak életében átlagosan évekkel későbbre tolódott a gyermekvállalás a nőkhöz képest.
Napjainkban is megfigyelhető tendencia, hogy a férfiak sok esetben később vállalnak gyereket a nőknél. Most Richard Wang, az Indianai Egyetem evolúciós genetikusa és kollégái bizonyították, hogy mindez sokkal régebb óta van így, mint azt eddig gondolták – írja a Nature.
Történelmi feljegyzések hiányában nehéz megtudni, mikor vállaltak gyereket az emberek – ugyanakkor az elmúlt években már lehetővé vált a tudósok számára, hogy a szekvenálási technológiák és jelentős genetikai adatbankok segítségével kutassanak. Hogy „visszatekinthessenek” az időben, a kutatók a modern emberi DNS spontán kialakuló mutációit követték nyomon – ugyanis minden gyerek rendelkezik olyan új mutációkkal, melyekkel a szüleik nem.
A kutatók egy szoftverrel vizsgálták át egy 1500 izlandi személy és szüleik bevonásával készült tanulmány adatait. Ez azt vizsgálta, hogy milyen korban történt a fogantatás, illetve, hogy milyen genetikai változások történtek három generáció között. A szoftver megtanulta társítani a különböző mutációkat és azok gyakoriságát a szülők neméhez és korához. Majd a kutatók egy új modellt fejlesztettek, amit 2500, világszerte élő ember genomjára alkalmaztak, hogy azonosítsák a mutációkat az emberi történelem különböző pontjain.
Betehet a gyerekvállalásnak a szorongás, amit sokan éreznek a klímaváltozás miatt
Egy friss felmérés szerint a fiatalok csaknem negyede fél gyermeket vállalni a klímaválság miatt.
A Science Advances folyóiratban publikált eredmények szerint az elmúlt 250 000 évben a gyermekvállalás átlagos életkora 26,9 év volt. Nemek szerint a nőknél ez 23,2 év volt, míg a férfiak átlagosan 30,7 évesen vállaltak gyereket. Bár az idők során a számok változtak, a modell szerint a férfiak szignifikánsan későbbi életkorukban vállaltak gyereket a nőknél.
Mikkel Schierup népességgenetikus szerint szociális tényezőkre is utalhatnak az eredmények – ilyen például a patriarchális társadalmakban a férfiakra nehezedő nyomás a státusz építésére, mielőtt még apák lennének.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.