Minél nagyobb a zaj, annál jobban emelik a hangjukat a palackorrú delfinek, és ezek hossza is növekszik.
Az emberi tevékenységhez köthető zaj- és fényszennyezés élővilágra gyakorolt káros hatásairól több ízben foglalkoztak már kutatások. Például egy ausztrál kutatás tavaly rámutatott, hogy a fenti két tényező miatt kialvatlan városi énekesmadarak énektudása, párzási képességei is romolhatnak. Most a palackorrú delfineket vizsgálva mutatták ki, hogy mennyire érinti őket a fokozódó emberi eredetű zaj, rontva a kommunikációs és együttműködési képességeiket.
A Current Biology folyóiratban bemutatott kísérletben két hím palackorrú delfin vett részt, akiket Deltának and Reese-nek neveztek. Egy közös, együttműködésen alapuló feladatot kellett elvégezzenek, melynek során mindketten meg kellett nyomjanak egy gombot, különböző helyeken, egymástól egy másodpercnyi távolságra. A delfinek különböző zajszintek között végezték el a feladatokat, alacsonytól a közepesen át a nagy és nagyon nagy zajszintig, valamint környezeti zajjal is. Minden esetet 40-szer próbáltak el.
A delfinek által kiadott hang ereje a zajszintekhez igazodva emelkedett: Reese 0,08, míg Delta esetében 0,14 decibellel, minden 1 decibeles zajnövekedésnél. Nőtt a hang kiadásának időtartama is: Reese esetében 2,8 míg Deltánál 7,2 ezredmásodperccel, minden 1 decibeles növekedésnél.
A környezeti zajhoz mérten Reese és Delta hangjai átlagosan 1,85-ször és 1,66-szor voltak hosszabbak a nagyon magas zajszintű kísérletek során.
Kiderült, hogy jobban hallják egymást a delfinek a járvány alatt elcsendesedett vizekben
Sokkal jobban hallják egymást a tengeri állatok a járványügyi korlátozások miatt elcsendesedett vizekben - állapították meg kanadai és új-zélandi kutatók.
A The Washington Post által bemutatott tanulmány arra is rámutatott, hogy a zajszint növekedésével az állatok nagyobb eséllyel kerültek egymás közelségébe.
A vizsgálat során az is bebizonyosodott, hogy az állatok hiába próbálták hangjukkal ellensúlyozni a szimulált környezeti hatásokat, a koordinációs képességük jelentősen romlott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.