Az elmúlt időszak egyik legizgalmasabb tech-témája, az OpenAI meglepően nagy tudású mesterséges intelligenciája, a ChatGPT volt. Nem is annyira meglepő, hogy a net rosszindulatú szereplői már azon agyalnak, hogyan lehetne alantasabb célokra is bevetni.
Az OpenAI által fejlesztett, november végén bemutatott chatbot, a ChatGPT meglepte a tech-világot képességeivel. A mesterséges intelligencián alapuló természetes nyelvi feldolgozó eszközzel emberszerű beszélgetések folytathatók, emellett olyan feladatokra is bevethetők, mint például esszék, e-mailek, kódok írása. A használata jelenleg ingyenes, mivel kutatási és visszajelzés-gyűjtési fázisában van. Itt tudja kipróbálni, de arra fel kell készülni, hogy a nagy érdeklődés miatt sokszor elérhetetlen a ChatGPT.
Megnyomták a pánikgombot a Google-nél az új mesterséges intelligencia miatt
A Google vezére kiadta a vállalat részlegvezetőinek, hogy azonnal kezdjenek a mesterséges intelligencia fejlesztésébe. A tét több százmilliárd dollár és az, hogy a Google üzleti modellje meddig képes kitartani.
A chatbot „tudása” tényleg lenyűgöző, és ez a net rosszindulatú szereplőinek is feltűnt. Erre a Check Point Research (CPR) kiberbiztonsági cég kutatói hívták fel a figyelmet egy blogbejegyzésükben. A szakemberek már korábban figyelmeztettek arra, hogy a ChatGPT tudását kihasználva teljes fertőzési folyamatokat lehet végrehajtani csalárd, de meggyőző adathalász e-mailek létrehozásától a fordított shell futtatásáig, amely képes angol nyelvű parancsokat fogadni.
Bár akkor ez még csak hipotetikus fenyegetésnek tűnt, azóta már kiderült, hogy a sötét web hackerközössége is felfigyelt a lehetőségre. A CPR elemzései azt mutatják, hogy már vannak példák rosszindulatú eszközök fejlesztésére a ChatGPT segítségével, igaz, ezek egy része egyelőre még azt mutatta, hogy sok, a chatbotot használó kiberbűnözőnek egyáltalán nincs fejlesztési készsége. Az eszközök még meglehetősen primitívek, azonban csak idő kérdése, hogy ügyesebb szereplők fejlesszenek jobb eszközöket. A CPR egyébként több próbálkozást is megosztott a blogjában: információlopó, titkosítóeszköz létrehozása a chatbot segítségével, illetve a felhasználása csalási tevékenységre.
Senki sem érti, hogyan dolgozik a mesterséges intelligencia, de amit csinál, az elképesztő
Sokakat aggaszt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével immár meghökkentően realisztikus fotókat és műalkotásnak tűnő képeket hoznak létre. Milyen hatással lesz ez az emberi kreativitásra, és miért nehéz igazán jó műveket generálni?
Emellett a napokban már több olyan megbeszélésre is felfigyeltek a föld alatti fórumokon, amelyek azzal foglalkoztak, hogyan lehet a ChatGPT-t csalárd sémákhoz használni. Ezek többsége arra összpontosított, hogy véletlenszerű alkotásokat generáljanak egy másik OpenAI technológiával (DALLE2), és online értékesítsék azokat legitim platformokon. Egy másik példában a fenyegetés szereplője elmagyarázza, hogyan hozhat létre e-könyvet vagy rövid fejezetet egy adott témához (a ChatGPT használatával), és hogyan értékesíti ezt a tartalmat online.
A CPR szerint egyelőre még túl korai eldönteni, hogy a ChatGPT lesz-e a sötét web résztvevőinek új kedvenc eszköze. A kiberbűnözők közössége azonban már jelentős érdeklődést mutatott, és belevágnak ebbe a legújabb trendbe, hogy rosszindulatú kódokat generáljanak. A CPR mindenesetre rajtuk tartja a szemét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.