Eltérő kihívások elé állítja egy házaspár férfi és női tagjait a háztartási munkafeladatok keveredése egy új kutatás szerint.
Az otthoni munkavégzésnek számos előnye és hátránya lehet, jó darabig főleg elméletben ment erről a vita, majd a koronavírus-világjárvány bizonyosan nagy lökést adott az otthoni – vagy hibrid – munkának. Nemrég a Microsoft készített egy felmérést arról, hogy miként vélekednek a főnökök és a beosztottak a távmunkáról, most pedig amerikai és kínai kutatók vizsgálták, hogy milyen hatással lehet a párokra, ha otthonról dolgoznak.
A Personnel Psychology folyóiratban publikált tanulmányhoz 223 kétkeresetű, kínai és dél-koreai házaspárt kérdeztek meg – ebben voltak gyerekkel rendelkezők és gyerek nélküliek is. A párokat arról kérdezték, hogy az otthoni munkavégzés alatt hány, a munkájukkal nem összefüggő feladatot végeztek el, és mindez hogyan befolyásolta a családi kötelezettségeiket.
A statisztikák azt fedték fel, hogy mindenki úgy érezte, több tennivalót végzett a ház körül, amikor egyedül, otthonról dolgozott. Ugyanakkor, amikor kétkeresetű párok voltak otthon közösen, a férfiak jellemzően kevesebb házimunkát végeztek el. Az is kiderült, hogy azon nők háztartási terhei egyáltalán nem csökkentek, akiknek a férje otthonról dolgozott.
Itt a kutatás eredménye: azt hiszik a főnökök, hogy a beosztottjaik lazsálnak a home office-ban
Felmérést készített a Microsoft, hogy kiderüljön, hogyan vélekednek a főnökök és beosztottjaik az otthoni munkavégzésről. Nincs egyetértés közöttük, az előbbiek ugyanis meglehetősen gyanakvóak, úgy gondolják, lazsálnak otthon a munkavállalók.
A feleségek mindkét megkérdezett országban növekvő bűntudatról számoltak be annak kapcsán, hogy nehezebben tudják letudni a házimunkát és több időt tölteni a családjukkal, amikor több munka elvégzésére kérik őket az irodából. A férjek esetében ez csak a dél-koreai alanyok esetében volt így, a kínaiak körében nem.
Egyúttal a kutatók az otthoni munkarutin rugalmasságát is megvizsgálták. Kiderült: amikor a férjek munkakörülményei rugalmasak voltak, a feleségek több munkát tudtak elvégezni otthonról. Amikor a feleségeknek volt rugalmas a munkájuk, a férjek végeztek el több ház körüli feladatot, miközben otthonról dolgoztak.
A kutatók összegzése szerint a pároknak meg kell osztaniuk az otthoni teendőket, a vállalatoknak pedig fel kell ismerniük azokat a nehézségeket, amelyek a munka és az otthoni élet határainak elmosódásából erednek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.