Globális babérokra törhet a kínai műholdas internet projekt, ugyanakkor szakértők szerint az is biztos, hogy minden esetben ott lesz mögötte a kínai állam.
Az Elon Musk-féle Starlink műholdas internetszolgáltatás jelenleg igencsak népszerű, a kapacitás növelése érdekében az elmúlt időszakban 7500 új műhold fellövésére is engedélyt kaptak.
Ugyanakkor lehetséges, hogy a jövőben egy komoly konkurenciát kap a szolgáltatás, ugyanis a jelek szerint egy kínai kormányzati hátterű versenytárs kezd felbukkanni, és az ambícióik nem pusztán a belső piacra korlátozódnak – globális szereplőkké válnának.
Az orosz médiában most az a téma, hogy 4000 rakétával lehet elintézni a Starlink-hálózatot
A Starlink-műholdak biztosítják az ukrán fegyveres erők és a NATO-parancsnokság közötti kommunikációt, így segítve a katonai műveleteket.
Mint a Rest of World írja, a kínai, műholdas internet víziója 2021-ben vált világossá, amikor Bao Weimin, a kínai űrtudományi és -technológiai vállalat (CASC) igazgatója megerősítette, hogy az ezzel kapcsolatos erőfeszítéseket centralizálták egy „Guo Wang”, avagy nemzeti hálózat nevű szervezet alá.
Noha korábban több magán és állami kínai vállalat javasolt a Starlinkhez hasonló műholdas internetszolgáltatást, a területen komolyabb előrelépés nem történt. Majd a Nemzetközi Távközlési Egyesület (International Telecommunication Union) kapott egy kérelmet 13 000 műhold jóváhagyására, egy GW nevű vállalat nevében. Ezzel már egyértelműbbé válhat, hogy Kína milyen víziókkal rendelkezik a műholdak által biztosított szélessávú internet kiépítése kapcsán.
A Rest of World megszólított több iparági szakértőt is a témában, akik úgy vélik, a projektet a kínai állam fejleszti és üzemelteti majd. Egyikük szerint, noha Peking célja annak ösztönzése, hogy a technológiai innovációt és a gyártási kapacitásokat magán műholdas vállalatok intézzék, az teljességgel elképzelhetetlen, hogy az űrből működő bármilyen internetszolgáltatás magánkézben legyen. A technológiát fejlesztő vállalatok legfeljebb abban reménykedhetnek, hogy beszállítók lehetnek ebben.
Elon Musk rákapcsol: jön a Starlink 2.0, a még újabb internet
Bár még az első generációs eszközökből sem állt pályára mind, ez nem akadályozta meg a Starlink-projekt felelőseit, hogy új és jobb berendezéseket tervezzenek.
És bár Kínában – a földi infrastruktúra fejlettsége miatt – nem lesz komolyabb szükség műholdas internetre, ez olyan helyeken jöhet jól, ahol nehéz hálózatot kiépíteni. Ilyen lehet Afrika, Latin-Amerika vagy Délkelet-Ázsia egyes részei.
A Rest of World felidézte: miután a kínai kormány engedélyezte a magánbefektetéseket a szektorban 2014-ben, jelenleg közel kéttucat műholdas projekt működik a területen. Ezek közül több is futtat műholdas internet projektet – ugyanakkor szakértők szerint ezeket szinte lehetetlen elkülöníteni a kormánytól.
Kína továbbra is szigorúan ellenőrzi az internetet – kizárólag állami hátterű internetszolgáltatók kínálhatnak ilyen szolgáltatásokat is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.