Az országban elsőként végeztek fül-orr-gégészeti beavatkozásokat, távolítottak el azok során jóindulatú elváltozásokat robot segítségével a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában (PTE KK).
A DaVinci Xi nevű, közelmúltban beszerzett sebészeti robottal a száj és garat korai daganatainak ellátása válik lehetővé, elkerülve a hagyományos műtétek okozta nagyfokú roncsolást. Ezt követően a betegek jobb életminőséggel, kisebb fájdalommal és gyorsabb felépüléssel számolhatnak – közölte az intézmény.
Negyedik generációs robotsebészt kapott a Semmelweis Egyetem, 400 műtétnél használják majd évente
A Da Vinci Xi nevű robotsebészeti eszköz segítségével az általános sebészeti műtétek mellett nőgyógyászati, urológiai, fül-orr-gégészeti beavatkozásokat hajtanak majd végre a szakemberek.
Somogyvári Krisztina fül-orr-gégész, klinikai onkológus szakorvos közölte: komoly felkészülési folyamat előzte meg a két beteget érintő operációkat, amelyek során mandulaműtétek keretében jóindulatú elváltozásokat távolítottak el. Mint mondta, a robottal korai stádiumú fül-orr-gégészeti, fej-nyaki daganatokat, szájgarati, algarati és a gége felső részén elhelyezkedő elváltozásokat tudnak eltávolítani. A gép pedig különösen alkalmas a szájgarati, korai stádiumú daganatok eltávolítására. Korábban ez utóbbiakat csak radikális, az életminőséget rontó műtétekkel lehetett elérni.
Az első műtéteket Lőrincz Balázs Bendegúz nemzetközileg elismert fül-orr-gégész, a frankfurti fej-nyaksebészeti klinika vezetője segítette. A tájékoztatás szerint a robotsebészeti munkacsoport a tavaly ősztől üzemelő dupla konzolos DaVinci Xi robot segítségével már több sebészeti, urológiai, nőgyógyászati és mellkassebészeti műtét elvégzésén van túl.
Videón az első robottal végzett magyarországi tüdőműtét - az új beavatkozással a felépülés is gyorsabb lehet
Tüdőt operált a Pécsi Tudományegyetem robotja, melynek kezelője nem is a beteg mellett, hanem távolabbról, egy irányítóegység mellől végezte a beavatkozást.
Tavaly decemberben – az akkori közlés szerint az országban szintén elsőként – végeztek mellkassebészeti beavatkozást az új robot segítségével pécsi klinikán.
Az intézmény tavaly szeptember végén közleményben jelentette be, hogy egy 3,8 milliárd forint európai uniós támogatási összegű projekt egyik kiemelt tartalmi elemeként adták át az első vidéki robotsebészeti eszközt a pécsi klinikán. A sebészeti robottal azok az orvosok végezhetnek el beavatkozásokat, akik nemzetközi robotsebészeti szakvizsgán szereztek korábban képesítést – közölte akkor az egyetem.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.