Kína újfajta műholdtechnológiájával az eddiginél jóval nagyobb szeletét lehet majd látni az égboltnak, és röntgenképeket lehet majd róla készíteni.
Sikeresen tesztelte Kína azt az űrteleszkópot, ami a világegyetemről készít majd fényképeket a röntgensugárzás segítségével – számolt be róla az Interesting Engineering. Az 53 kg-ot nyomó szerkezet, a Lobster Eye Imager for Astronomy (LEIA) tesztjéről a The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban írtak a kutatók.
A teleszkóp képes volt megörökíteni a galaxisunk középpontját, a Magellán-felhőt és a Skorpió csillagképet nagyjából 500 km-es magasságban keringve. Jüan Vejmin, a projekt vezető tudósa szerint egyetlen létező röntgenteleszkóp sem tud nagy felbontású fényképeket rögzíteni az égbolt kellően nagy területéről. Míg valamelyik csak a legfényesebb pontokat tudja rögzíteni, mások fókuszáltan figyelnek ugyan, de csak az égbolt egy apró szeletére. A kínai technológia titka a homárok szemében rejlik.
A biológusok először az 1970-es években figyelték meg, hogy a különböző rákféléknek, például a homárnak és a garnélának olyan szeme van, ami alkalmazkodik a „zavaros” víz alatti élőhelyeikhez. A homárnak lényegében végtelen a látómezője annak köszönhetően, hogy a szemének felépítése miatt minden fény a retinája felé közelít.
A sok kis négyzetalakú cső, ami a homár szemét alkotja úgy áll, hogy mind a gömb alakú középpontot célozza meg.
A megoldást egészen a legutóbbi időszakig nem tudták a mérnökök lemásolni a technológia fejletlensége miatt. A mostani megoldást tíz éven át fejlesztette ki Vejmin és csapata.
Olyan műholdképeket készít Kína, amivel a katonai fegyvereket is azonosítani lehet
A Peking-3 műholdat még 2021 júniusában bocsátotta fel Kína, a teljesítményéről pedig most számoltak be a mérnökök.
A műhold összesen 12 szegmensből áll, és mindegyiken több mint 30 millió, négyzet alakú mikropórus található. Ezek azok a szegmensek, amelyek visszaverik a fényt a megfelelő helyre.
A beszámoló szerint míg a NASA legjobb röntgenteleszkópja, a Chandra csak a telihold méreténél valamivel nagyobb képeket képes rögzíteni. A LEIA technológiáját egy másik, ennél jóval nagyobb műholdba, az Einsten Probe-ba is beépítik majd, amit a jövőben bocsátanak majd fel. A számítások szerint az 10 ezer telihold méretével megegyező képet alkot majd. A kínai tudósok szerint emiatt forradalmasíthatja a fekete lyukakkal kapcsolatos kutatásokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.