Az örök vegyi anyagoknak nevezett PFA-k (perfluor-alkil anyagok) rengeteg rákos megbetegedésért tehetők felelőssé, ráadásul az esővízben és az ivóvízben is ott vannak. Az amerikai kutatók most találtak egy módszert arra, hogy az erős kötéseiket felbontsák.
A kutatók még a nyáron publikálták azt a tanulmányt, ami lesújtó képet mutat a világ vízminőségéről. Kiderült, „az Antarktisztól a Tibeti-fennsíkig” meghaladják az ártalmas anyagok azt a szintet, melyet az Egyesült Államok Környezetvédelmi ügynöksége határozott meg. Ebben a két, érintetlennek számító régióban is 14-szerese a perfluor-alkil anyagok (PFA-k, vagyis az ember által előállított mesterséges vegyi anyagok) szintje az ivóvízzel kapcsolatos amerikai ajánlásoknak.
A PFA-kat közérthetőbben „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, mivel rendkívül lassan bomlanak le. Eredetileg a samponok, csomagolóanyagok és sminktermékek összetevőjeként jutnak el környezetünkbe, beleértve a vizet és a levegőt is. Elfogyasztva pedig felhalmozódnak a szervezetben. Egyes tanulmányok szerint a PFA-knak való kitettség befolyásolja a termékenységet és a magzati fejlődést. Szintén megnöveli az elhízás és bizonyos ráktípusok (prosztata-, vese- és hererák), valamint a magasabb koleszterinszint kockázatát.
Lassan bomló, veszélyes anyagok vannak az esővízben
Egy új kutatás szerint az esővízben lévő „örök vegyszerek" mennyisége jóval meghaladja a biztonságos szintet a világ legtöbb helyén.
Mindez jól mutatja, milyen fontos lenne, hogy ezeket valamilyen módon semlegesíteni tudjuk. Ha ezt még nem is sikerült megvalósítani, a kutatók szerint sikerült egy olyan technológiát kifejleszteni, ami a PFA-kat kevésbé káros vegyületekre bontja szét. A szakemberek szerint a módszer ráadásul könnyen beépíthető a jelenlegi víztisztító rendszerekbe.
Az IFLScience beszámolója szerint a Kaliforniai Egyetem tudósai egy olyan megoldást találtak ki, amelynek köszönhetően UV-fény segítségével le lehet bontani az ivóvízben lévő örök vegyi anyagokat.
Rájöttek a tudósok, hogyan semlegesíthetők könnyen az esővízben lévő mérgező anyagok
A rendkívül lassan bomló, ezért örök vegyületként emlegetett anyagok semlegesítése eddig rendkívül költséges feladat volt. Egy új módszer olcsó megoldást jelenthet.
Első lépésként a vízhez hidrogént kell adni, hogy a PFA-k reaktívabbak legyenek. Ezután nagyenergiájú UV-sugárzásnak vetik alá a vizet, ami elősegíti a szennyező anyagok elpusztítását. Ennek köszönhetően nemcsak a problémás szén-fluorid kötések bomlanak fel, de a reakció során a PFA ártalmatlannak vélt melléktermékké alakul át. A kutatás szerint a megoldás annyira hatékony, hogy a méreganyag 95 százaléka megsemmisült. Minderről a Journal of Hazardous Materials Letters című tudományos lapban számoltak be a tudósok.
A szakemberek most a technológia további fejlesztésén dolgoznak. Mint mondják, a megoldás rendkívül ígéretes, ráadásul nemcsak az ivóvizet lehetne ezzel megtisztítani, hanem az ipari szennyvizet is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.