Tech hvg.hu 2022. december. 19. 13:03

Kína állítja: kész a mesterséges intelligencia, ami felgyorsítja a gyógyszerfejlesztést

A kínai Westlake Egyetem kutatói szerint sikerült elérniük azt, amiről korábban azt gondolták, hogy lehetetlen: megjósolni, hogyan változik a fehérjék szerkezete.

Áttörést értek el a kínai tudósok a mesterséges intelligencia segítségével – számolt be róla a South China Morning Post. A lap szerint a tudósok egy olyan algoritmust fejlesztettek ki, amely képes előre jelezni a fehérjék szerkezeti változásait. Ez egy olyan összetett feladat, hogy a biológusok úgy vélték, lehetetlen megjósolni a változást.

Az áttörés felgyorsíthatja a preklinikai gyógyszerfejlesztési folyamatot. A kínai Westlake Egyetem tudósainak munkájának egy részét az Advanced Science folyóirat publikálta.

A fehérjemolekulák – a szervezet építőkövei – hosszú aminosavláncokból állnak. A láncok háromdimenziós szerkezete a szükséges biológiai funkciótól függően visszafordítható változásokat okoz a fehérjében. Ezeket az alternatív struktúrákat konformációnak nevezik.

Megszűnhet a jövőben a Google keresés, mert jöhet egy sokkal jobb módszer helyette

Az OpenAi egy olyan chatbotot fejlesztett, ami sokkal hatékonyabb, mint a Google keresője. Paul Buchheit, a Gmail alkotója szerint a Google üzleti modelljének napjai meg vannak számlálva.

Li Cecsing, a kutatás vezetője szerint miközben a DeepMind AlphaFold2 nevű algoritmusa is csak egy pillanattal a változás előtt képes megjósolni a fehérje változását, a kínai fejlesztés már jóval hamarabb jelzi azt.

A szakember szerint a ProtMD nem csak a fehérje közelgő konformációját jelzi előre, hanem azt is, milyen változás várható akkor, ha egy gyógyszermolekulával találkozik. Mindez lehetőséget ad arra, hogy értékeljék a gyógyszer hatását, és felgyorsítaná a tervezés-fejlesztés fázisát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Itthon Dobszay János 2025. április. 03. 12:03

Minek ide nemzetközi büntetőbíróság? Nekünk ne mondja meg senki, kit üldözzünk, kit ne!

A kormány úgy döntött, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból – közölte Gulyás Gergely. Az „ünnepélyes” bejelentés időzítése nem véletlen: a Budapesten tartózkodó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen – háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával – tavaly ősz óta nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. De ki lehet-e lépni egy olyan szerződésből, ami soha nem is lett a magyar jogrendszer része?