Tech hvg.hu 2022. december. 16. 19:03

Nehezen tud mostanában elaludni esténként? Próbáljon erre az egy dologra figyelni

Az amerikai kutatók szerint télen később tudunk csak elaludni, mint más évszakokban. Ennek okaként a napfény hiányát jelölték meg.

Az amerikai Washingtoni Egyetem kutatói szerint ha többet tartózkodik valaki napközben a szabadban, az éjszaka könnyebben elaludhat. A Journal of Pineal Research című tudományos lapban közzétett publikációban azt írják, összefüggést mutattak ki az évszakok és az alvási szokások változása között.

A szakemberek azt találták, hogy míg nyáron, ősszel, télen és tavasszal az alvással töltött órák száma hasonló volt, a téli hónapokban a kutatás résztvevői este később aludtak el, és később is ébredtek fel. Úgy vélik, a változásért a kevesebb napfény lehet a felelős.

Horacio de la Iglesia biológus szerint a szervezetben lévő cirkadián ritmus pontosan megmondja, mikor kell aludnunk. A vizsgálatok szerint ebbe beleszólhat, hogy mennyi napfény éri az embert: ha kevesebb, az óra „későbbre állítja önmagát”, vagyis később fogunk elaludni.

Szeretne jól aludni? Akkor ezekre figyeljen oda

Az ausztrál Bond Egyetem kutatói arra keresték a választ, mitől lehet igazán jó az alvásunk. Az eddigi kutatási eredmények alapján javasolnak néhány fontos szempontot.

A tanulmányban 507 egyetemi hallgató vett részt 2015 és 2018 között, akik csuklójukra rögzített okoseszközt viseltek. A szerkezet nemcsak az alvást, hanem a napfénynek való kitettséget is mérte. Az adatok azt mutatták, a téli időszakban a diákok átlagosan 35 perccel később aludtak el, és átlagosan 27 perccel később ébredtek fel, mint nyáron.

A kutatók szerint az sem mindegy, hogy mikor ér bennünket fény. A napközbeni fény jobban lefárasztja az embert, mintha este vagy éjszaka érné mesterséges fény az illetőt. Utóbbi esetében ugyanis később álmosodik csak el. Az adatok alapján azt találták, hogy egyórányi napfény hatása 30 perccel hozhatja előrébb az elalvás időpontját, míg az esti fény óránként 15 perccel tolhatja azt későbbre.

A tanulmány segíthet abban, hogy a jövőben tudatosabban próbáljuk meg pozitív irányba befolyásolni az alvási ciklusunkat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.