Gyakran hallunk iránymutatásokat arra vonatkozóan, hogy mennyi vizet kéne naponta meginnunk – egy új kutatás azonban arra mutatott rá, hogy ez a mennyiség számos egyéni és környezeti faktortól függhet.
Kutatók 23 országból több mint 5000, 8 és 96 év közötti embert vizsgálva arra a megállapításra jutottak, hogy a szervezetünkben a víz körforgása nagymértékben eltér a fizikai és a környezeti faktorok függvényében.
A Science folyóiratban publikált eredmények azt mutatják, hogy az az elképzelés, miszerint valakinek ideális esetben napi 8 pohár vizet kell meginnia, nem mindenkinek megfelelő megoldás a hidratáltsághoz. Kong Chen orvosbiológiai mérnök úgy fogalmazott, „hatalmasak lehetnek az egyéni eltérések”.
A kutatók egy deuterium néven is ismert, stabil hidrogénizotópot használtak, hogy a víz haladását figyeljék az emberek szervezetén át.
A megivott víz csak a napi vízbevitelünk felét teszi ki, a másik fele az ételekből származik – kizárólag a naponta bevitt vízmennyiség figyelése tehát nem elegendő a vízforgalom pontos méréséhez, vagy a szervezet által felhasznált napi vízmennyiség megállapításához – mondják a tudósok.
Arra jutottak, hogy a 20 és 30 év közötti férfiak, valamint a 20 és 55 év közötti nők esetében volt a legnagyobb a vízforgalom.
E számok azonban nagymértékben változtak a páratartalom, a tengerszint feletti magasság, a földrajzi szélesség függvényében, és az olyan faktoroktól, minthogy az adott személy sportos-e.
A nők és a férfiak esetében a napi vízforgalom alsó határa átlagosan 1 és 1,5 liter között volt, a felső határ pedig már 6 liter körül alakult.
Kong Chen szerint a tanulmány nem egy útmutató arra vonatkozóan, hogy egyes populációknak mennyi vizet kell napi szinten fogyasztaniuk – sőt, az adatok még több kérdést vetnek fel annak kapcsán, hogy az egyén napi vízforgalmára milyen hatást gyakorolhatnak a környezeti tényezők – összegezte a főbb megállapításokat a ScienceNews.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.