A békasperma lefagyasztásával őriznék meg a különösen veszélyeztetett állatfajok genetikai sokféleségét; ezek hosszú távú tárolása sokaknak jól jöhet az állatvilágban.
A kétéltűek több mint negyven százaléka számít veszélyeztetettnek világszerte. Ráadásul ez jó eséllyel alulbecsült érték, lévén az eddig nem vizsgált fajok még nagyobb eséllyel lehetnek bajban – hívja fel a figyelmet Marissa Parrott, a Zoos Victoria természetvédelmi szervezet munkatársa.
Parrott most összegyűjtött és lefagyasztott békáktól vett spermiumokat, hogy segítse a túlélésben Ausztrália három különösen veszélyeztetett békafaját. Egyedeiknek beadott hormoninjekciót, hogy spermájuk kiürüljön vizeletükkel, majd kétóránként begyűjtötte az értékes nedvet. Ez a folyamat a fajok életben maradásának kulcsa, mivel ez adja meg nekik az alkalmazkodóképességet ahhoz, hogy megküzdjenek például az éghajlat változásával vagy az új betegségekkel szemben – írta az IFL Science.
Aimee Silla, a University of Wollongong munkatársa kidolgozott protokollokat, amikkel úgy lehet a békaspermát -196 Celsius-fokra lefagyasztani és felmelegíteni, hogy az életképes marad. A folyamat kizárólag akkor működik, ha minden lépését nagyon pontosan időzítik. Ezt alkalmazta Parrott is Ausztrália legritkább kétéltűje, a „Baw Baw” béka, valamint két másik békafaj esetében is.
Szakértők szerint a lefagyasztott sperma évtizedekig használható marad – és mivel a békák tojásait külsőleg kell megtermékenyíteni, a későbbi alkalmazás is sokkal könnyebb lehet, mint mondjuk az emlősök vagy madarak esetében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.