Tech hvg.hu 2022. december. 09. 17:03

Határozatban kéri az ENSZ, senki ne lövöldözzön műholdakra

Az ENSZ közgyűlése szerint nem szabad több űrszemetet termelni azzal, hogy műholdakat robbantanak fel az országok.

Határozatot fogadott el az ENSZ közgyűlése, amelyben arra kéri az országokat, ne végezzenek olyan, a műholdak lelövésére irányuló kísérleteket, amelyek további növelik az űrszemét számát a Föld körül. Az Egyesült Államok azután állt élére az ügynek, hogy az oroszok 2021 novemberében lelőtték egy saját műholdjukat. Ezzel 1500 darab űrszemét keletkezett, ami veszélyeztette a Nemzetközi Űrállomást is: többször pályát kellett módosítani miatta.

Az ENSZ mostani határozata nem tiltja meg sem a műholdak lelövésére szolgáló fegyverek fejlesztését, sem azok tesztelését, de remélhetőleg visszaszorítja a jövőbeni hasonló kísérleteket. Mindenesetre bár a határozat nem kötelező jellegű, Kína, Oroszország és India is ellene szavazott. Az USA viszont igennel, annak ellenére, hogy Amerika is folytat hasonló fejlesztéseket.

Videó: ez történt, amikor az oroszok felrobbantották a műholdjukat

Az oroszok még november közepén semmisítették meg a Kozmosz 1408 műholdat a világűrben, amiről több vizualizáció is készült.

Amellett, hogy az űrszemét komoly veszélyt jelent a pályán lévő műholdakra, a tudósokat is zavarja, mert visszaveri a napfényt a Földre, így vakítja a teleszkópokat. Emellett a jövőben tovább növekedhet az űrszemét mennyisége, főleg úgy, hogy az internetet sugárzó műholdak száma gyarapodni fog.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.