Az ENSZ közgyűlése szerint nem szabad több űrszemetet termelni azzal, hogy műholdakat robbantanak fel az országok.
Határozatot fogadott el az ENSZ közgyűlése, amelyben arra kéri az országokat, ne végezzenek olyan, a műholdak lelövésére irányuló kísérleteket, amelyek további növelik az űrszemét számát a Föld körül. Az Egyesült Államok azután állt élére az ügynek, hogy az oroszok 2021 novemberében lelőtték egy saját műholdjukat. Ezzel 1500 darab űrszemét keletkezett, ami veszélyeztette a Nemzetközi Űrállomást is: többször pályát kellett módosítani miatta.
Az ENSZ mostani határozata nem tiltja meg sem a műholdak lelövésére szolgáló fegyverek fejlesztését, sem azok tesztelését, de remélhetőleg visszaszorítja a jövőbeni hasonló kísérleteket. Mindenesetre bár a határozat nem kötelező jellegű, Kína, Oroszország és India is ellene szavazott. Az USA viszont igennel, annak ellenére, hogy Amerika is folytat hasonló fejlesztéseket.
Videó: ez történt, amikor az oroszok felrobbantották a műholdjukat
Az oroszok még november közepén semmisítették meg a Kozmosz 1408 műholdat a világűrben, amiről több vizualizáció is készült.
Amellett, hogy az űrszemét komoly veszélyt jelent a pályán lévő műholdakra, a tudósokat is zavarja, mert visszaveri a napfényt a Földre, így vakítja a teleszkópokat. Emellett a jövőben tovább növekedhet az űrszemét mennyisége, főleg úgy, hogy az internetet sugárzó műholdak száma gyarapodni fog.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.