Tech hvg.hu 2022. december. 07. 07:02

85 év után, meglepő helyen találták meg az utolsó tasmán tigris elveszettnek hitt maradványait

Az utolsó példány maradványait megtaláló kutatók egyike arra is rájött, hogy egy korábbi, az utolsó tasmán tigrisről készült felvételeken látható példány valójában nem az utolsó állat lehetett.

Az utolsó tasmán tigris (más nevén erszényesfarkas) 1936-ban pusztult el fogságban, az ausztrál Beaumaris állatkertben. Évtizedekig senki sem tudta, hol vannak az állat maradványai. Nemrég azonban Robert Paddle és Kathryn Medlock kutatók felfedezték, hogy ezek a tasmániai TMAG múzeum szekrényében voltak idáig, ahol 85 évig nem került sor az azonosításukra.

Az erszényesfarkas nagyjából 2000 éve szinte nagyrészt kihalt Ausztráliában, ám Tasmániában megmaradt. Hiába volt azonban csúcsragadozó, az 1800-as években az európai telepesek az állatot okolták az állatállományban tapasztalt veszteségekért, és levadászták őket. A tasmán tigris ennek következtében kipusztult.

Kiderült, az utolsó erszényfarkas egy idős, nőstény állat volt, amit egy vadász fogott be, és 1936 májusában adta el az állatkertnek. Mindössze néhány hónapot élt, maradványai ezt követően kerültek a TMAG-hoz.

A maradványokat évekig kereste több múzeumi kurátor és kutató, sikertelenül. Az állattani gyűjteményben nem jegyeztek fel 1936-ból származó erszényesfarkast, így arra következtettek, hogy a holttestet egyszerűen eldobták.

Egy nem kiadott, 1936/37-es állatkitömő jelentésben azonban megtalálták a tasmán tigrist a feldolgozott példányok listáján, és a gyűjtemény új áttekintése felfedte az állatot. A tigris bőrét lenyúzták, és a csontok egy újonnan kialakított oktatási gyűjteménybe kerültek.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint Robert Paddle azt is felfedte, hogy ez nem az az állat, amit korábban fényképeken és filmeken is azonosítottak: az az utolsó előtti tasmán tigris lehetett.

Kiszínezték a videót, amelyen az utolsó tasmán tigris látható

Színezett felvételen keltették életre a 85 évvel ezelőtt kihalt tasmán tigris legutolsó ismert, fogságban élő példányát, Benjamint.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.