Egy frissen felfedezett dinoszaurusz úszott és vadászott is, madárszerű testén elöl hosszú nyaka, hátul hosszú farka volt, ráadásul fogakkal is rendelkezett – állapították meg kutatók a megtalált maradványok alapján.
Egy 71 millió évvel ezelőtt élt húsevő dinoszauruszra bukkantak paleontológusok Dél-Mongóliában. Az állat teste úszásra és zsákmányszerzésre is alkalmas volt – a felfedezés részletei a Communications Biology folyóiratban jelentek meg.
Ugyan az állat úgy néz ki, mint egy modern madár, valójában nem szárnyas: a konvergens evolúció példája lehet, ami egy olyan jelenség, melynek során az egymással rokonságban nem álló lények hasonló tulajdonságokra tesznek szert.
Az állatot Natovenator polydontus névre keresztelték, ami „sok fogú úszóvadászt” jelent. Az állat maradványainak elemzése alapján úgy tűnik, két lába volt, és ezek úszásra fejlődtek ki – foglalta össze a Gizmodo.
A számos foga mellett a polydontus karcsú testtel és hosszú nyakkal is rendelkezett. Fartól felfelé rendkívül hasonlított egy libára vagy kárókatonára, avagy egy modern búvármadárra, azzal a különbséggel, hogy hosszú farka is volt.
Az állat csontvázának csupán néhány darabját találták meg a kutatók, a koponyáját és a gerincét, az elülső végtagot, valamint néhányat a hátsó végtagjaiból. Az állat alakzatára azonban ennyiből is lehetett következtetni.
A tanulmányt vezető szerzőként jegyző Yuong-Nam Lee, a Szöuli Nemzeti Egyetem paleontológusának csapata bízik benne, hogy a madár gyomortartalmát is megtalálják annak érdekében, hogy az étrendjéről is többet megtudjanak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.