Michelle Huang 10 éven át vezetett naplót gyerekkorában, ezeket pedig betáplálta egy mesterséges intelligenciába, hogy csevegőbotot hozzon létre. Az eredmény önmagán is túlmutat.
Az ember időnként eljátszik a gondolattal, mit mondana akkor, ha a gyerekkori önmagával beszélgetne. Az amerikai Michelle Huang viszont nemcsak elképzelte ezt, hanem meg is valósította, és ehhez még az időutazós filmekből ismert időparadoxont sem kellett megsértenie.
Huang egy mesterséges intelligenciára épülő csevegőbotot hozott létre, amit a saját gyerekkori naplóiba írt bejegyzéseken trenírozott. A szövegeknek köszönhetően képes volt valósi idejű csevegést folytatni a gyerekkori önmagával – írta meg az IFLScience.
i kept diaries for about 10+ years of my life, writing almost everyday — about my dreams, fears, secrets
— michelle huang (@michellehuang42) November 27, 2022
the content ranged from complaining about homework, to giddiness i felt from talking to my crush
some days were very mundane, some rather insightful pic.twitter.com/CzA1C20U4a
A botot az OpenAI nevű fejlesztésre építve húzta fel, majd a leírt szövegeket megmutatta a mesterséges intelligenciának. Mivel a naplókat 10 éven át írta, így meglehetősen sok információt tudott adni a botnak arról, hogyan kommunikált ő régen.
Huang úgy véli, a projekt túlmutat önmagán: egy ilyen bot segíthet abban, hogy begyógyítsa a múltbéli sebeket, és letegyék a gyerekkorral kapcsolatos bűntudatukat. Mint írja, olyan dolgok is eszébe jutottak, amiket már rég letemetett magában. Emellett olyan volt, mintha tükröt tartott volna maga elé.
A beszélgetések egyik különösen furcsa részében Michelle megengedte a chatbotnak, hogy kérdéseket tegyen fel neki. A chatbot megkérdezte tőle, mit csinált az életével, amióta megírta a naplóbejegyzéseket, majd megdicsérte őt, hogy eljutott oda, ahol most tart.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.