Kína szerint a saját gyártású J-20-as vadászgép már jobb, mint az amerikai F-35-ös, a szakértők szerint azonban ez nincs egészen így.
Kína felgyorsította a J-20 típusú, Mighty Dragon (hatalmas sárkány) névre hallgató lopakodó vadászrepülőgépek gyártását. A helyi South China Morning Post arról ír, hogy a J-20-assal – melynek gyártása „világszínvonalú gyártósorokon” zajlik – az ázsiai nagyhatalom növelni szeretné a versenyképességét a régió más országaiba az Egyesült Államok által szállított F-22-es és F-35-ös ötödik generációs lopakodó vadászrepülőgépeivel szemben.
A kínai lap szerint a J-20-asok száma már meg is haladta az amerikai F-22 Raptorokét. A becslések serint Kína eddig nagyjából 200 ilyen gépet épített.
Az Egyesült Államok 100 darab F-35-öst telepített Japánba és Dél-Koreába még 2017-ben. A kínaiak erre válaszul kezdtek haderőfejlesztésbe. Az ország katonai vezetői szerint a J-20-asok még az F-35-ösöknél is fejlettebbek, az amerikai szakértők azonban nem így látják.
Amerikai mintáról koppinthatták a kínaiak a maguk lopakodó vadászgépét
Balkáni katonai szakértők nem tartják kizártnak, hogy Kína az 1999-ben Szerbia fölött lelőtt amerikai Stealth (Lopakodó) bombázógép darabjait is felhasználta saját, az ellenséges radarok számára láthatatlan harci gépének kifejlesztésekor - írta szerdán a Die Welt.
Stephen Burgess, a US Air War College oktatója szerint Kínában lehet, hogy fölényben lennének a J-20-asok, de az országhatáron kívül ez már eléggé kérdéses. Úgy véli, a sok tényező – légi utántöltés, utánpótlás – figyelembevételével Amerika még mindig előrébb jár Kínánál.
A kínaiak állítása szerint egy J-20-as megépítése feleannyiba kerül, mint egy F-22-esé. Az üzemeltetés karbantartás viszont a Mighty Dragon esetében is sok pénzt és nagy szakértelmet igényel.
A Lockheed Martin éves jelentése szerint tavaly 142 darab F-35-öst szállítottak le, idén pedig 156 darab várható. A védelmi vállalat korábbi közlése szerint maximális gyártási kapacitása évi 300 darab.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.