A régészek több olyan maradványt is találtak a Colosseum ősi csatornájában, ami arra utal, hogy az amfiteátrumban tacskók is voltak.
Több olyan maradványt is feltártak a régészek Rómában, ami arra utal, hogy a Colosseumban tacskó kutyák is voltak – írta meg a The Telegraph. A lap szerint először találtak tacskóhoz hasonló kisméretű kutyákhoz tartozó maradványokat az ikonikus, kétezer éves amfiteátrum csatornarendszerének feltárása közben.
Alfonsina Russo, a Colosseum igazgatója úgy nyilatkozott, sok olyan csontot találtak, ami arra utal, hogy tacskó kutyák voltak a küzdőtéren. A szakember szerint az állatok 30 centiméternél kisebbek voltak, és úgy sejtik, hogy akrobatikus mutatványokra használták őket, hogy ezzel szórakoztassák a közönséget – úgy, ahogy napjainkban a cirkuszban. De azt sem zárják ki a régészek, hogy medvék és egyéb állatok ellen küldték őket harcba.
Olyan szoros a kutya-ember kapcsolat, hogy a kutyák stresszelhetnek miatta
A svéd Linköpingi Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, miként befolyásolhatja a kutyák stressz-szintjét a gazdával való kapcsolatuk, illetve a gazda személyisége.
A lap megjegyezte: ezek a kutyák inkább a tacskók ősei voltak, mintsem olyanok, mint a ma ismert tacskók.
A modern fajta a 18. század elején jelent meg Németországban, és kotorékebnek tenyésztették ki: az volt a feladata, hogy bemásszon a különböző lyukakba, és borzokra, rókákra és egyéb állatokra vadásszon. Érdekesség: a tacskó németül Dachshund, a Dachs pedig borzot jelent. A szakemberek egyetértenek abban, hogy apró termete ellenére ezek a kutyák képesek a végkimerülésig harcolni.
Csatornát kezdtek építeni, 100 éve nem látott leletre bukkantak Rómában
Az ókori Róma ritka határkövére bukkantak régészek egy új csatornarendszer építésének előzetes régészeti feltárása során, utoljára száz éve találtak hasonló leletet az olasz fővárosban.
A régészek egyébként nagytestű kutyák, oroszlánok, leopárdok és struccok csontjait is megtalálták a Colosseumnál.
A kutatók egy éven át dolgoztak az ásatáson, ez idő alatt pedig 70 méternyi csatornát vizsgáltak át. Az állati maradványok mellett több mint 50 bronzérmét, valamint egy ezüstérmét is találtak. Utóbbi Marcus Aurelius császár 170–171 körüli uralkodásának állított emléket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.