Az Egészségügyi Világszervezet mpoxot csinált a monkeypoxból, mert azt minden nyelven könnyen meg lehet jegyezni.
Új nevet adott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a majomhimlőnek – számolt be róla a BBC. Az angolul monkeypoxnak hívott vírust azért nevezte át a WHO, mert az eredeti név rasszista és megbélyegző utalásokat eredményezett.
Az új név a korábbi rövidítése, vagyis a monkeypoxból mpox lett. Azt egyelőre nem tudni, hogy Magyarországon ez milyen új nevet eredményez majd, elképzelhető, hogy m-himlőként hivatkoznak majd rá, de lehet, hogy idehaza is az mpox név lesz a használatos. Erre utal a WHO megjegyzése is, miszerint ezt nemcsak angolul, de más nyelveken is egyszerű használni.
Az eredeti elnevezés még egy darabig velünk marad, és fokozatosan, az mpox párhuzamos használatával vonják majd ki a forgalomból.
A majomhimlő fokozottan veszélyes a HIV fertőzöttekre
Nem könnyű megállapítani, hogy valaki majomhimlőben halt-e meg, ugyanis ehhez nem elég a fertőzés meglétét bizonyítani, azt is igazolni kell, hogy az végzett a beteggel és nem egy másik, már meglévő betegsége.
Az embert megfertőző majomhimlőt először 1970-ben azonosították, és azután kapta a nevét, hogy jó egy évtizeddel korábban egy majomban is megtalálták a vírust. A WHO szerint minimalizálni kell a kereskedelemre, utazásra, turizmusra vagy állatjólétre gyakorolt szükségtelen negatív hatásokat, és el kell kerülni a kulturális, társadalmi, nemzeti vagy etnikai csoportok megsértését.
Ugyanezen elv mentén nevezték el a koronavírus-járvány különböző variánsait a görög ábécé betűiről.
Találtak egy újabb majomhimlős magyart, vele együtt már 79 esetről tud az NNK
A 43 éves férfi nem szorul kórházi ellátásra, otthonában gyógyul.
Az idei évben Európa 29 országában, valamint Kanadában, Ausztráliában és az Egyesült Államokban jelentettek ilyen himlőfertőzést, ami hatalmas keresletet váltott ki a leginkább veszélyeztetettek védelmét szolgáló vakcina iránt. Júliusban a WHO globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, mert világszerte megszaporodtak a tünetek, köztük a magas láz és a bőrelváltozások.
Az új megbetegedések száma szerencsére hónapok óta csökken.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.