A NASA tudósai szerint 3 milliárd évvel ezelőtt valóban egy vízzel teli tó volt a Marsnak azon részén, ahol a Perseverance landolt.
A NASA még 2021 februárjában landolt a Marson a Perseverance nevű Mars-járóval, amelynek legfőbb feladata, hogy az ősi élet nyomai után kutasson. A landolás helyszíne a Jezero kráter volt, amiről a kutatók azt feltételezték, hogy egy ősi tó kiszáradt medre lehet.
Azóta már 208 sol (marsi nap) telt el, és kiderült, a szakembereknek egyértelműen igazuk volt. Ráadásul az eddigi elemzések azt mutatják, hogy a vízben bőséges mennyiségű szerves molekula volt. A témával kapcsolatos publikációkat a Science és a Science Advances folyóiratokban publikálták.
Ahogy az IFLScience is megjegyzi, a szerves molekulák még nem bizonyítják, hogy ősi élet is volt a Marson, ám a jelenlétük nagyban növeli ennek az esélyét. A Perseverance magmás kőzetet talált a Jezero-kráter talajában, amik magmából alakultak ki, és vagy egy meteor becsapódása, vagy pedig vulkanikus tevékenység hozta őket létre. Ezeket a víz aztán többször is megváltoztatta.
Újabb furcsa tárgyat találtak a NASA mérnökei, ezúttal a Perseverance Mars-járón
Ezúttal nem a marsi porban, hanem a Perseverance fúrótokmányánál pillantottak meg a mérnökök egy hajszálvékony tárgyat.
Razzell Hollis, a londoni Természettudományi Múzeum munkatársa szerint mindez azért is izgalmas, mert a kráterben hárommilliárd évvel ezelőtt lehetett jelen a víz és a szerves molekulák – nagyjából akkor, amikor a Földi élet is kialakult. Éppen ezért kérdés, hogy a vízben vajon az élet építőköveit is meg lehetett-e találni.
A csapat olivinben gazdag kőzeteket talált. Ezekben specifikus szerves vegyületeket sikerült kimutatni, amik lehettek az élet építőkövei is. Ezt azonban csak akkor lehet majd biztonsággal megmondani, amikor elvégzik rajtuk az első vizsgálatokat a Földön.
A tervek szerint az évtized végén érkezhetnek vissza a Földre a Marsról a minták, ami az eddigi legbonyolultabb űrkutatási művelet lesz az emberiség történetében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.