Szerzői büntetőeljárást indít az Amerikai Egyesült Államok két orosz állampolgár ellen, és ezzel párhuzamosan már le is kapcsolták a világ legnagyobb kalóz-e-könyv-gyűjteményét.
Bár az elfogadható havi előfizetési díjaknak köszönhetően egyre többen választják a legális utat, azaz előfizetnek valamilyen szolgáltatásra, azért a kalózkodásnak még egyáltalán nincs vége, ami persze nagy problémát jelenthet a jogos bevételtől eleső alkotóknak.
A kalózkodás ellen fellépők most egy újabb győzelmet könyvelhettek el: az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma leállította a Z-Libraryt, a világ legnagyobb kalóz-e-könyv-forrását (legalább 11 millió cím), egyúttal le is tartóztatták a „könyvtárat” üzemeltető két orosz állampolgárt. Őket a szerzői jog megsértésével, pénzmosással és elektronikus csalással vádolják. Az igazságszolgáltatás szerint a platformnak, illetve az üzemetetőknek nem volt joguk vagy engedélyük az irodalmi alkotások terjesztésére.
Az oroszokat Argentínában tartoztatták le az Egyesült Államok kérésére november lején. Az amerikai kormány pedig egyidejűleg letiltotta és lefoglalta a nyilvános Z-Library webhelyet. Ettől függetlenül – jegyzi meg az Engadget – a Z-Library továbbra is elérhető a dark (sötét) weben, és válaszol az e-mailekre. Ez is azt mutatja, hogy a kalózoldal leállítása valószínűleg nem maradandó csapás. Viszont mindenképpen a kalózellenes tábor győzelmének tekinthető, és azt sugallja, hogy hasonló jogi lépésekkel szembesülhetnek más, digitális könyveket terjesztő kalózok is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.