Az indiai kutatók még akkor is rendellenes működést tapasztaltak az agyban, amikor a koronavírus-fertőzött már hat hónapja kigyógyult a betegségből.
Egy új, a Radiological Society of North America című tudományos lapban megjelent kutatási eredmény alapján úgy tűnik, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett emberek agyában még hat hónappal a gyógyulás után is rendellenességek tapasztalhatók.
A Delhi Indiai Technológiai Intézet kutatói MRI (mágnesesrezonancia-képalkotás) segítségével vizsgálták meg azoknak az agyát, akik átestek a koronavírus-fertőzésen. A kutatók ehhez egy újfajta vizsgálati módszert használtak: a szuszceptibilitás-súlyozott képalkotást (SWI). Ez úgy működik, hogy figyeli bizonyos anyagok, például a vérben megtalálható kalcium és vas reakcióit amikor az alany a mágneses térbe kerül. Az SWI különösen hasznos az agyvérzések, az érrendszeri rendellenességek és a daganatok azonosítására és lokalizálására – írja az IFLScience.
Találtak egy anyagot a vérben, ami segíthet legyőzni a koronavírus-fertőzést
A súlyos koronavírus-fertőzés kialakulását jól jelezheti az IL-26 nevű biomarker, aminek jelenlétét egy egyszerű vérvizsgálat is ki tudja mutatni.
A csapat 46 olyan ember adatait elemezte, akik az elmúlt hat hónapban épültek fel a koronavírusból. Az eredményüket 30 egészséges személy adataival vetették össze. A hosszú Covidban szenvedő betegek közül a leggyakrabban a fáradtság, az alvászavarok, a figyelem hiánya és a memóriaproblémák jelentettek tüneteket.
Az eredmények azt mutatták, hogy a gyógyultak agyában még a gyógyulás ellenére is rendellenességet lehetett mérni azokon a területeken, amelyek a fáradtsággal, álmatlansággal, szorongással, depresszióval, fejfájással és kognitív problémákkal állnak kapcsolatban.
Új tünetet okoz a koronavírus, erre figyeljen oda most
Az a vírus, ami az idei télen okozhatja az esetszámok emelkedését, új tünetet is okoz a fertőzésnél.
Emellett az agy azon területe is érintett volt, ami az ébrenlét-alvás ciklusért felelős. Az eredmények azért is fontosak, mert így pontosabb képet kaphatunk arról, mi okozza a hosszú Covid tüneteit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.