Svájci kutatók egy innovatív hangterápiás módszer segítségével próbálják elűzni a visszatérő rémálmokat.
A rémálmok az éjszaka roppant kellemetlen kísérői, erős negatív érzelmekkel járnak a gyors szemmozgásos (REM) alvásciklus során. A felnőttek akár négy százaléka tapasztalhatja ezek krónikus meglétét. A mögöttes okok még nem teljesen tisztázottak, mindenesetre az alváskutatók többféleképpen is megpróbálják orvosolni e jelenséget.
Svájci kutatók – írja a ZME Science – egy különleges terápiával kísérleteznek. Betegeik kényelmes, vezeték nélküli fejpántot viselnek alvás közben, s ezen keresztül hallanak egy pozitív nappali élményhez kapcsolódó hangokat. Ezzel szeretnék kirángatni a pácienseket a rémálomból, és békésebb vizekre terelni.
A Genfi Egyetem alváslaboratóriumának munkatársai 36 olyan résztvevőt vontak be a Current Biology című szaklapban bemutatott kísérleteikbe, akiket krónikus rémálmok gyötörtek. Valamennyiüket arra kérték, hogy változtassák rémálmuk negatív történetét egy pozitívabbra. Ezután két csoportba osztották őket. Az egyik csoport tagjait arra trenírozták, hogy rémálmuk pozitív változatához egy bizonyos hanghatást társítsanak. Éjszakára fejpántot kaptak, és a REM alvás időközönként lejátszották nekik az említett hangokat, két héten keresztül. A kontrollcsoportnál nem történt semmiféle beavatkozás.
Mennyit alszik naponta? A tudósok pontosan belőtték, mennyit kellene
A brit és kínai kutatók több tízezer ember egészségügyi adatait vizsgálták, és rengeteg tesztet is kitöltettek, hogy kiderüljön, mennyit érdemes aludni naponta.
Bár mindkét csoportban csökkent az ismétlődő rémálmok intenzitása és gyakorisága, a fejpántot viselő betegeknek még három hónappal a beavatkozás után is sokkal kevesebb rémálmuk volt, ráadásul kellemes álmokról is beszámoltak.
„Nekünk, kutatóknak és klinikusoknak nagyon ígéretesek ezek az eredmények mind az alvás közbeni érzelmi feldolgozás tanulmányozása, mind az új terápiák kifejlesztése szempontjából – írják a szakemberek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.