A Robo-fish nevű szerkezetet a brit Surrey Egyetem egyik hallgatója készítette, a mérnököknek pedig annyira megtetszett, hogy el is készítik a használható változatot belőle.
Jó ideje dolgoznak már azon a tudósok, hogy valahogyan megtisztítsák a tengereket a műanyag szeméttől. Korábban láthattunk már egy robothalat, ami képes összegyűjteni a mikroműanyagot, most pedig egy újabb hasonló szerkezet készült – csak egy kicsit nagyobb kivitelben.
Eleanor Mackintosh, a brit Surrey Egyetem hallgatója egy versenyre készítette el a szerkezetet, amit a mérnökök egy koncepciós eszközből valódi termékké konvertálnak. Mackintosh egy 50 centiméteres robothalat készített, ami képes akár a 2 mm-es mikroműanyagot is felszippantani – írta meg az Interesting Engineering.
A nagyjából lazac méretű szerkezet kopoltyúin keresztül szűri meg a vizet, hogy a benne lévő műanyagokat kihalássza a tengerből. Úszni a farokúszójával tud – a robot ezt mozgatja a haladáshoz –, a száján át beáramló víz pedig szintén szűri az oda nem illő dolgokat.
A Robo-fish nagy előnye, hogy képes éjszaka is dolgozni, ehhez pedig még a környezetét is meg tudja világítani. A prototípus egyelőre csak egy vezetékes távirányító segítségével képes mozogni, de a szakemberek a jövőben megváltoztatnák a formáját, erősebb farokúszóval látnák el, valamint megoldanák, hogy vezeték nélkül is képes legyen úszni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.