Azok, akik éjszaka is dolgoznak és esznek, könnyebben lehetnek depressziósak. Ha azonban legalább az utóbbin változtatnak egy kicsit, az pozitívan hathat a mentális egészségükre.
Egy új tanulmány szerint, ami a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban jelent meg, az étkezési időben eszközölt apró változtatás is képes lehet befolyásolni az egyén mentális egészségét. A részletekről beszámoló Interesting Engineering szerint ebből elsősorban az éjszakai munkát végzők meríthetnek sokat, hiszen esetükben nagyobb valószínűsége annak, hogy a következő étkezést már éjjel, vagyis sötétben ejtik meg. Ez azonban nem túl előnyös.
Ahogy ugyanis a Brigham and Women's Hospital kutatói rámutattak, az éjszakai életnek ugyanúgy megvannak a maga negatívumai: ilyenkor könnyebb elhízni, a napfény (tartós) hiánya pedig erőteljes hangulatingadozáshoz vezethet. A kutatók azonban azt találták, hogy ha az egyén egy jól megválasztott nappali időpontban étkezik, az pozitív irányba terelheti a dolgokat.
A szakemberek vizsgálatukba 19 résztvevőt vontak be, 12 férfit és 7 nőt. A csoport egyik része nappal és éjjel, a másik pedig csak nappal étkezett. Az eredmények azt mutatták, hogy akik inkább este ettek, azoknál gyakoribb volt a depresszióhoz hasonló hangulatszint és a szorongás. Ugyanezt tapasztalták azoknál is, akik éjszaka és nappal is étkeztek. Az a csoport viszont, amelyik csak nappal fogyasztott, már nem mutatta ezeket a jeleket.
Bár az eredmények igen beszédesek, szoros ok-okozati összefüggéseket nem sikerült kimutatni. A szakértők ezért hangsúlyozták: egyelőre nem biztos, hogy az étkezések időzítésének megváltoztatása önmagában segíthet a depresszióval és/vagy szorongással küzdőknek. A vizsgálat ugyanakkor egy jó kiindulópont, mert ha igazuk van, abból nem kizárólag a váltott műszakban dolgozók profitálhatnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.