Az integrált áramkörök ma nagyjából ugyanolyan séma alapján készülnek. Ezért is érdekes amerikai kutatók állítása, hogy olyan technológiát fejlesztettek, amelynek köszönhetően „gondolkodóvá” válhatnának a különféle anyagok.
Az amerikai légierő és a Penn State University szakemberei olyan különleges, gumi alapú anyagot készítettek, amely – bár technikailag nem az – integrált áramkörként működhet. Képes érzékelni a mechanikai feszültséget, majd gondoskodni az anyag ennek megfelelő digitális reakciójáról – írja a ZME Science.
A kutatók azt állítják, hogy míg az integrált áramkörökhöz speciális félvezető anyagokra van szükség, addig az általuk tervezett anyag más módon képes a mechanikai információk kódolására. Tapasztalataikat a Nature tudományos folyóiratban osztották meg.
A szakemberek szerint a lágy polimer anyaguk olyan újrakonfigurálható áramkörökből áll, amelyek bonyolult aritmetikai függvényeket képesek feldolgozni pusztán mechanikai erő hatására: az áramkörök az így kapott információt akár elektromos jelekké is alakíthatják. A kutatók merészen fogalmaznak, szerintük az anyag hasonlóan működik, mint ahogyan az emberek gondolkodnak és kölcsönhatásba lépnek a környező környezetükkel. Például az emberi agyban lévő információ elektromos jelek formájában is terjed egyik idegsejtről a másikra. A neuronok elektromos jeleket küldenek és fogadnak a szinapszisnak nevezett idegi csomópontban axonokon és dendriteken (egy neuron részein) keresztül. Amikor a tervezett anyagot mechanikai igénybevételnek teszik ki, az anyag elemzi az alkalmazott erőt úgy, hogy elektromos információvá alakítja.
Az új anyag használatát különböző alkalmazásokban képzelik el. Mivel érzékeli a fizikai jeleket, a kutatók úgy vélik, hogy fontos szerepet tölthet be a kórokozó-érzékelő rendszerekben vagy akár az intelligens kereső-mentő egységekben. Ezenkívül az új polimer utat nyithat az öngyógyító anyagok számára is. Jelenleg a kutatók megpróbálják érzékennyé tenni a vizuális információkra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.