Tech hvg.hu 2022. október. 15. 08:03

Élhetőbb lenne a Föld, ha arrébb tudnánk vinni a Jupitert

A Föld nem minden területe lakható, különösen ott, ahol rendkívül alacsony a hőmérséklet. Egy kutatócsoport szerint ez a helyzet sokat változhatna, de ahhoz egy másik planéta elmozdulására lenne szükség.

A Föld, és a Naprendszerünkben található minden más ismert bolygó a Nap körül kering. Ezt aligha kell magyarázni, hiszen (remélhetőleg) mindenki tisztában van vele. Azzal már talán kevésbé, hogy e pályák megváltoztatásával igen komoly következményekkel kellene szembesülni – még itt, a Földön is. Egy tudóscsapat azonban úgy vélekedik, hogy egy kis mértékű módosítás (még) nem vezetne katasztrofális eredményekhez, sőt, ellenkezőleg:

még jobb is lehetne a földi élet.

A The Astronomical Journal című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint ezt a következményt a Jupiter pályájának megváltozása/megnyúlása is képes lenne kiváltani. Ennek az eltolódásnak a hatására a Jupiter pályája excentrikusabbá válna, miközben a bolygó maga közelebb kerülne hozzánk, illetve a Földhöz. Ahogy a BGR is rámutatott, ennek eredményeként a Föld bizonyos pontokon közelebb esne a Naphoz, ami ahhoz vezetne, hogy

a rendkívül hideg, fagyos területek az élhető(bb) tartományba melegednének.

Ez azt jelenti, hogy az olyan helyeken, mint az Antarktisz és az Északi-sarkvidék – és persze más, most nagyon hideg területek – jelentős hőmérséklet-változások következnének be. Ugyanakkor ott, ahol napjainkban is elképesztő hőség van, jó eséllyel még melegebb lenne az idő. Pusztán azért, mert a Jupiter pályája módosult egy kicsit.

„Sokan meg vannak győződve arról, hogy a Föld a lakható bolygók egyedüli megtestesítője, és hogy a Jupiter pályájának bármilyen változása csakis rosszat jelenthet a Föld számára. Mi megmutatjuk, hogy mindkét feltételezés téves” – fogalmazott a Science Alert szerint Pam Vervoort, a Kaliforniai Egyetem bolygókutatója.

Egy nemzetközi kutatócsoport amúgy 2019-ben publikált már egy tanulmányt a témában. Ebben szimulációk alapján arra jutottak, hogy a Jupiter pályájának megváltoztatása nagyon gyorsan instabillá tehetné az egész Naprendszert. Újabb szimulációk viszont abba engednek betekintést, hogy ennek az ellenkezője is igaz lehet. Más a helyzet azonban akkor, ha a Jupiter kerülne közelebb a Naphoz – az ugyanis a Föld lakhatóságára nézve semmi jót nem jelentene. Ilyen helyzetben a mi bolygónk forgástengelye valószínűleg megdőlne, ami miatt kevesebb napfény érné az egész Földet. Mindez pedig azt eredményezné, hogy a hőmérséklet több helyen lecsökkenne, miközben az egyes régiók a fagypont alatti tartományba kerülhetnének.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.