Köztudott, hogy az Apple termékeinek igen nagy hányada Kínában készül, ami komoly függőséget is jelent. A Bloomberg kutatása meglehetősen pesszimista eredményre jutott e függőség csökkentésével kapcsolatban.
Az Apple termékeinek jó része a technológiai világ gyártási központjában, a kínai Sencsenben és környékén készül. Nem véletlen a helyszín, ugyanis mind földrajzi, mind gazdasági előnyök kapcsolódnak hozzá. A város stratégiai helyen van, átjáróként szolgál Kína szárazföldi része és Hongkong között. Ez a világ egyik legnagyobb hajózási központja, hatalmas konténerkikötővel. Mindemellett különleges gazdasági övezetről van szó, amelyet úgy alakítottak ki, nagyvonalú adókedvezmények révén ösztönözzék a vállalkozásokat. Itt az Apple beszállítók és alvállalkozók hatalmas hálózatára támaszkodik, amelyek némelyike csak egy-egy apró alkatrészt készít. A legtöbbjük Sencsenben és annak közvetlen környékén található, így nagyon egyszerű az összeszerelés logisztikája – idézi a 9to5Mac a Bloomberg kutatását.
A Bloomberg Intelligence (BI) már 2019-ben is megkérdőjelezte annak megvalósíthatóságát, hogy az Apple a termelésének akár csak a 15–30 százalékát is elvigye Kínából. És most sem látják ezt másképp, függetlenül attól, hogy már vannak erre utaló jelek. Például az Apple már megkezdte néhány iPhone 14 modell gyártását Indiában, a vállalat legnagyobb beszállítója, a Foxconn pedig megállapodott vietnámi gyártóüzemének 300 millió dolláros bővítéséről.
Kevesebb „Made in China": Indiába viheti az Apple az iPhone gyártásának negyedét
Az Apple azt szeretné, ha a készülékei több helyen készülnének, így ugyanis kisebb az esélye annak, hogy bármi megzavarhatja a termelést.
Azonban a kutatók becslése szerint körülbelül nyolc évbe telne, hogy az Apple gyártási kapacitásának mindössze 10 százalékát kimozdítsák Kínából (ahol egyébként az iPhone-ok nagyjából 98 százaléka készül). Rengeteg a helyi alkatrész-beszállító, nem is beszélve a modern és hatékony közlekedésről, kommunikációról és villamosenergia-ellátásról – mindez igencsak megnehezíti a világ második legnagyobb gazdaságából való kijutást.
„Mivel Kína adja a globális okostelefon-gyártás 70%-át, és a vezető kínai gyártók adják a globális szállítások közel felét, a régió jól fejlett ellátási lánccal rendelkezik, amelyet nehéz lenne reprodukálni, és bizony az Apple elveszítheti az ezekhez való hozzáférést, ha elköltözik” – áll a BI jelentésében.
Az sem kedvező, hogy az Apple kínai kitettsége jelentősen nagyobb, mint sok más technológiai óriásé. Ugyan az Amazon, a HP, a Microsoft, a Cisco és a Dell is Kínától függ a szerverek, tárolók és hálózati termékek hardverének gyártását illetően, de függőségük mértéke messze elmarad az Apple függőségétől. Az említett gyártók akár 20–40 százalékkal is csökkenthetik függőségüket 2030-ig – állítja a BI elemzése.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.