Hétfő délelőtt 11 órakor országszerte tesztelik majd a MoLaRi nevű szirénarendszert, amellyel a katasztrófavédelem gyorsan jelezhet a lakosságnak, ha baj van. Ezek azok a szirénák, melyeket a köznyelv gyakran csak légvédelmi szirénákként emelget.
A Belügyminisztérium egy országos kiterjedésű, magas rendelkezésre állású, redundánsan működő adatátviteli hálózatra épülő meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztórendszert üzemeltet. A folyamatos üzembiztonság fenntartása és ellenőrzése érdekében a rendszeren időnként technikai próbát hajtanak végre, ilyen lesz majd a hétfő délelőtti teszt is.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közlése szerint délelőtt 11 órakor zúgnak majd fel a szirénák. országszerte 667 lakossági riasztó-tájékoztató végponton.
A csökkentett üzemű (morgató)próbánál a következő történik.
- Elhangzik a „Figyelem, ez próba! Figyelem, ez próba! Most a csökkentett üzemű próba jelét hallják. Most a csökkentett üzemű próba jelét hallják.” szöveges rész.
- Ezután azonnal leadják a szirénajelzést, melynek első részében rövid ideig (6 másodperces időtartamban) mély tónusú felfutó hangjelzés hangzik el, majd a jel lefutása következik be. (A jelzést ide kattintva hallgathatja meg.)
- A szirénajelet követően ismét szövegesen, kétszer közlik, hogy a próbának vége.
A hasonló szirénarendszereknél nem csak a meghibásodás jelenti a veszélyt. Néhány éve Dallasban a város 156 vészszirénája szólt másfél órán át, miután hackerek feltörték a rendszert.
Ha máskor is tudni szeretne erről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.